Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą e-faktury. Podpis prezydenta wystarczy, by e-faktury zaczęły funkcjonować. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2022.
Czy e-faktury są obowiązkowe?
Przepisy zakładają, że e-faktury będą obowiązywały od stycznia 2022. Przez pierwszy rok będą dobrowolne. Dopiero po roku trzeba będzie z nich korzystać obligatoryjnie. Co dają e-faktury? Ten, kto będzie korzystał z e-faktur, ma mieć szansę na szybszy zwrot VAT. Korzyść będzie spora. Do tej pory zwrot następował po 60 dniach. W przypadku stosowania e-faktur będzie to 40 dni. Co ważne, faktura od momentu jej wystawienia będzie funkcjonowała w bazie Ministerstwa Finansów. Nie trzeba więc będzie wydawać duplikatu takiej faktury bo nie zgubi się.
E-faktura to nie nowość w Europie. Z takiego rozwiązania korzystają już Włochy, Hiszpania i Portugalia.
Duplikat e-faktury
Po wejściu w życie przepisów o e-fakturze zniknie konieczność wystawiania duplikatów dokumentów. Nie trzeba będzie też stosować na fakturze opisów faktura korygująca jeśli będziemy na niej wprowadzać zmiany. Wszystko przez SLIM VAT 2, czyli pakiet uproszczeń w rozliczaniu podatku VAT.
Krajowy System E-Faktur
E-faktury to tak naprawdę system, w którym będą zgromadzone wszystkie faktury wystawione przez przedsiębiorców. E-faktury wymagają zmian w systemach księgowych, a także procedurach rozliczania dokumentów.
System e-faktur ma skutecznie ograniczać wyłudzanie podatku VAT. Dzięki specjalnemu algorytmowi, który opiera się na big data (analizowanie ogromnej liczby danych), będzie można wykryć przestępstwa podatkowe. W założeniu, tzw. luka VAT ma spaść do poziomu 5%.
E-faktura, a faktura elektroniczna
Czy e-faktura jest tym samym co faktura elektroniczna? Może się wydawać, że tak, skoro przecież od kilku lat przedsiębiorcy wymieniają między sobą dokumenty w wersji elektronicznej, a wiele firm promuje takie rozwiązania. Wystarczy przypomnieć choćby branżę telekomunikacyjną, która oferuje zniżki w opłatach za skorzystanie z opcji dokumentu elektronicznego. Czym więc dokument w wersji elektronicznej różni się od e-faktury, która funkcjonowanie rozpoczyna w styczniu 2022 r.? Różnica jest zasadnicza. Przede wszystkim chodzi o fakt, że e-faktura jest w rzeczywistości tylko podglądem elektronicznym faktury. System e-faktur, a dokładnie Krajowy System E-Faktur to coś w rodzaju rejestru faktur. Dokumenty będą zebrane na serwerach Ministerstwa Finansów i w każdym momencie będzie można pobrać dokument, który wcześniej zgubiliśmy.