E-faktury od 2022 r. Jak to działa?

Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą e-faktury. Podpis prezydenta wystarczy, by e-faktury zaczęły funkcjonować. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2022.

Czy e-faktury są obowiązkowe?

Przepisy zakładają, że e-faktury będą obowiązywały od stycznia 2022. Przez pierwszy rok będą dobrowolne. Dopiero po roku trzeba będzie z nich korzystać obligatoryjnie. Co dają e-faktury? Ten, kto będzie korzystał z e-faktur, ma mieć szansę na szybszy zwrot VAT. Korzyść będzie spora. Do tej pory zwrot następował po 60 dniach. W przypadku stosowania e-faktur będzie to 40 dni. Co ważne, faktura od momentu jej wystawienia będzie funkcjonowała w bazie Ministerstwa Finansów. Nie trzeba więc będzie wydawać duplikatu takiej faktury bo nie zgubi się.

E-faktura to nie nowość w Europie. Z takiego rozwiązania korzystają już Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Duplikat e-faktury

Po wejściu w życie przepisów o e-fakturze zniknie konieczność wystawiania duplikatów dokumentów. Nie trzeba będzie też stosować na fakturze opisów faktura korygująca jeśli będziemy na niej wprowadzać zmiany. Wszystko przez SLIM VAT 2, czyli pakiet uproszczeń w rozliczaniu podatku VAT.

Krajowy System E-Faktur

E-faktury to tak naprawdę system, w którym będą zgromadzone wszystkie faktury wystawione przez przedsiębiorców. E-faktury wymagają zmian w systemach księgowych, a także procedurach rozliczania dokumentów.

System e-faktur ma skutecznie ograniczać wyłudzanie podatku VAT. Dzięki specjalnemu algorytmowi, który opiera się na big data (analizowanie ogromnej liczby danych), będzie można wykryć przestępstwa podatkowe. W założeniu, tzw. luka VAT ma spaść do poziomu 5%.

E-faktura, a faktura elektroniczna

Czy e-faktura jest tym samym co faktura elektroniczna? Może się wydawać, że tak, skoro przecież od kilku lat przedsiębiorcy wymieniają między sobą dokumenty w wersji elektronicznej, a wiele firm promuje takie rozwiązania. Wystarczy przypomnieć choćby branżę telekomunikacyjną, która oferuje zniżki w opłatach za skorzystanie z opcji dokumentu elektronicznego. Czym więc dokument w wersji elektronicznej różni się od e-faktury, która funkcjonowanie rozpoczyna w styczniu 2022 r.? Różnica jest zasadnicza. Przede wszystkim chodzi o fakt, że e-faktura jest w rzeczywistości tylko podglądem elektronicznym faktury. System e-faktur, a dokładnie Krajowy System E-Faktur to coś w rodzaju rejestru faktur. Dokumenty będą zebrane na serwerach Ministerstwa Finansów i w każdym momencie będzie można pobrać dokument, który wcześniej zgubiliśmy.

 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!