Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?

Ile można czekać na wypłatę odszkodowania? Czy jest określony czas na to by pieniądze z ubezpieczenia znalazły się na naszym koncie?

Większość przedsiębiorców korzysta z samochodów, a wciąż najpopularniejszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanizmów, a także ubezpieczenie autocasco. Nie mamy zamiaru pisać tutaj o wariantach i opłatach. Chcemy skupić się na odszkodowaniach. Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?

Warto pamiętać, że prawo wskazuje określony czas na wypłatę odszkodowania. Nawet jeśli sprawa z wypłatą nie jest jasna.

Ubezpieczenie OC

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, czas na wypłatę odszkodowania określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy te zakładają, że odszkodowanie należy wypłacić w ciągu 30 dni od momentu zawiadomienia o szkodzie. Jeśli sprawa jest skomplikowana, oczywiście czas ten może być wydłużony. Ważne jednak by w takiej sytuacji ubezpieczyciel poinformował nas o tym, że sprawa będzie załatwiana dłużej. Musi to zrobić pisemnie.

To jednak nie powoduje, że może przedłużać wypłacenie odszkodowania w nieskończoność. Jeśli ustalono okoliczności zdarzenia, to ubezpieczyciel ma 14 dni na wypłatę odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że od momentu zawiadomienia o szkodzie nie może minąć 90 dni do wypłaty odszkodowania. No chyba, że trwa sprawa sądowa. Wtedy terminy liczą się od momentu otrzymania wyroku

Odszkodowanie z AC

Tak samo jest w przypadku ubezpieczenia AC. W tym przypadku również ubezpieczyciel ma 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o szkodzie. Każda firma ubezpieczeniowa może jednak określić sobie swoje zasady wypłacania odszkodowania, o ile nie będą one mniej korzystne niż zapisane kodeksie cywilnym. Jeśli

Co się dzieje jeśli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z opóźnieniem

W sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci ubezpieczenia w terminie, to będzie musiała ponieść konsekwencje takiego działania. Osoba, której należy się odszkodowanie będzie można żądać odsetek za opóźnienie.

godnie z Kodeksem cywilnym w razie opóźnienia w płatnościach można żądać zwrotu należnej kwoty wraz z odsetkami za opóźnienie. Ta zasada dotyczy także umowy zawartej z ubezpieczycielem i opóźnienia w wypłacie odszkodowania. Podobnie jest wtedy gdy firma ubezpieczeniowa nie przyśle odmowy wypłaty odszkodowania, ani też nie wyśle informacji o kwocie odszkodowania do wypłaty.

Jedną z poważniejszych konsekwencji jest możliwość nałożenia kary na członka zarządu ubezpieczyciela.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!