Okres wypowiedzenia. Ile trwa i jak się go ustala?

Okres wypowiedzenia zależy w dużej mierze od rodzaju umowy. Czy można wypowiedzieć umowę za wypowiedzeniem. Ile dokładnie może trwać okres wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone w określonych sytuacjach. Umowę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Powód rozwiązania umowy może być różny. Pracownik może wypowiedzieć umowę np. ze względu na niesatysfakcjonujące warunki w zakładzie pracy. Pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy np. ze względu na działalność konkurencyjną pracownika, ograniczenie zaufania do pracownika lub też po prostu ze względu na likwidację stanowiska pracy albo zamknięcie firmy.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Umowę można zakończyć na kilka sposobów. Jedną z nich jest rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Umowę za wypowiedzeniem można rozwiązać zarówno w sytuacji gdy jest to umowa na okres próbny, jak i umowa na czas określony albo umowa na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia zależy od tego na jaki okres została zawarta umowa. I tak jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeśli pracuje przynajmniej 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. W sytuacji gdy pracuje przynajmniej 3 lata, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem księgowym?

Okres wypowiedzenia przy umowie na okres próbny

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku umowy na okres próbny. Także tutaj okres wypowiedzenia zależy od tego, jak długo pracownik jest zatrudniony. W przypadku gdy umowa na okres próbny zawarta jest na mniej niż 2 tygodnie, to okres wypowiedzenia trwa 3 dni robocze. Jeśli umowa taka obejmuje przynajmniej 2 tygodnie, to okres wypowiedzenia to 1 tydzień, a gdy jest zawarta na 3 miesiące, to okres wypowiedzenia to 2 tygodnie.

Kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia kończy się wiec zawsze ostatniego dnia miesiąca. I nie ma tu znaczenia, czy miesiąc ma 30, 31, czy 28 dni. Jeśli wypowiedzenie liczy się w tygodniach, a nie miesiącach, to wypowiedzenia zaczyna się w pierwszą niedzielę po dniu złożenia wypowiedzenia. W takiej sytuacji okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę. W przypadku, gdy okres wypowiedzenia liczy się w dniach, to pierwszym dniem wypowiedzenia jest dzień roboczy następujący po dniu doręczenia wypowiedzenia.

Trzydniowy okres wypowiedzenia dotyczy wyłącznie umowy na okres próbny, który trwa dwa tygodnie. W tej sytuacji okres wypowiedzenia rozpoczyna się następnego dnia. Wlicza się w ten czas również sobotę, choć standardowo jest to dzień wolny od pracy.

Okres wypowiedzenia, a czas pracy

Warto pamiętać, że na długość okresu wypowiedzenia ma wpływ również staż pracy u danego pracodawcy. Jeśli kiedyś pracowaliśmy przez 2 miesiące, a po jakimś czasie wróciliśmy do pracy w tym samym miejscu, to ten czas pracy wcześniejszy zalicza się nam do okresu wypowiedzenia.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!