Zarządca sukcesyjny – jakie ma uprawnienia?

Zarządca sukcesyjny chroni ciągłość działania jednoosobowej działalności po śmierci przedsiębiorcy. Gwarantuje to, że zatrudnieni pracownicy mogą dalej pracować, a kontrahenci bez kłopotu rozliczyć swoje należności.

Śmierć przedsiębiorcy, który prowadzi firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest nie lada problemem. Wszystko dlatego, że pod względem formalnym przypisana jest do nazwiska konkretnego przedsiębiorcy i jest związana tylko z nim. W momencie gdy taki przedsiębiorca umiera, firma przestaje istnieć i musi zostać wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Chyba, że przedsiębiorstwa ma zarządcę sukcesyjnego.

Kto to jest zarządca sukcesyjny?

Zarządca sukcesyjny pozwala na kontynuowanie działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy. Firma otrzymuje wtedy status tzw. przedsiębiorstwa w spadku. Zachowany jest numer NIP działalności, pracownicy nadal mogą pracować, a rozliczenia firmy mogą odbywać się bez kłopotów. Zarządca sukcesyjny jest w stanie kontynuować prowadzenie firmy na podstawie wydanych na zmarłego przedsiębiorcę koncesji i zezwoleń.

Ustawa o zarządzenie sukcesyjnym ustanawia zasady zarządzania firmą w czasie od śmierci przedsiębiorcy do chwili podziału spadku.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Zarządca sukcesyjny – kto to jest?

Zarządca sukcesyjny musi zostać powołany za życia przedsiębiorcy. Zarządca sukcesyjny odpowiada za zarządzanie firmą po śmierci przedsiębiorcy. Co istotne, odpowiada on jedynie za zarządzanie majątkiem, ale nie jest właścicielem przedsiębiorstwa. Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku jest spadkobierca. Jest nim ten, komu spadek został zapisany w testamencie, albo też spadkobierca ustawowy. W związku z tym spadkobiercom należą się udziały w zysku. Odpowiadają też za straty wynikające z prowadzenia firmy. Zysk spadkobiercom wypłaca zarządca sukcesyjny. Jest on wypłacany proporcjonalnie do udziału w spadku.

Jak ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Zarządca sukcesyjny musi być powołany jeszcze za życia przedsiębiorcy. Trzeba to zrobić w formie pisemnej, a osoba powołana do roli zarządcy sukcesyjnego musi wyrazić na to zgodę. Zarządca sukcesyjny musi być wpisany do rejestru CEIDG.

Brak zarządcy sukcesyjnego

Przepisy prawa zakładają, że jeśli za życia przedsiębiorcy nie został powołany zarządca sukcesyjny, to można go ustanowić po śmierci przedsiębiorcy, jeśli zgodę na to wyrażą spadkobiercy, których łączny udział w przedsiębiorstwie w spadku przekracza 85%. Może on być również ustalony przez małżonka przedsiębiorcy, albo spadkobierca windykacyjny. Takie osoby w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy muszą ustanowić zarządcę sukcesyjnego.

Zadania zarządcy sukcesyjnego:

Zarządca sukcesyjny działa na rzecz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku, zarządza środkami finansowymi dostępnymi na rachunku bankowym zmarłego przedsiębiorcy. Zarządca sukcesyjny może być tylko jeden. Gdy przejmuje zarządzanie firmą, może posługiwać się tym samym NIPem, którego używał przedsiębiorca przed śmiercią. Nazwa firmy również się nie zmienia. Trzeba jednak pamiętać, żeby w nazwie umieścić dopisek „przedsiębiorstwo w spadku”

Czas trwania zarządu sukcesyjnego to dwa lata. W określonych sytuacjach sąd może przedłużyć czas działania zarządcy do pięciu lat.

Warto pamiętać, że gdy zarządca sukcesyjny przejmuje zarządzanie przedsiębiorstwem w spadku, cały czas funkcjonują umowy o pracę zatrudnionych. Umowy takie wygasają dopiero gdy wygaśnie zarząd sukcesyjny.

Zarządca sukcesyjny otrzymuje za swoje działanie wynagrodzenie. Jest ono wypłacane przez właścicieli, czyli spadkobierców. Zarządca sukcesyjny ponosi odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy w spadku.

Zarządca sukcesyjny odpowiada też za przygotowanie wykazu majątku przedsiębiorstwa na dzień otwarciu spadku.

 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!