Kiedy trzeba zapłacić cło od towarów kupowanych za granicą?

Ze względu na fakt przynależności do Unii Europejskiej i możliwości korzystania z wewnętrznego rynku cło stało się niepotrzebne. Nie znaczy to jednak, że cła w ogóle się nie płaci. Kiedy trzeba zapłacić cło od towarów kupowanych za granicą?

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych albo zamówienia od kontrahentów z dalekich stron świata mogą skutkować koniecznością zapłacenia cła. Kiedy trzeba zapłacić cło? Co to jest cło i dlaczego trzeba je zapłacić?

Co to jest cło?

Cło jest to opłata nakładana przez państwa w celu ochrony lokalnego rynku przez przywozem lub wywozem określonych towarów. Opłaty celne zasilają budżet państwa. Efektem nałożenia cła jest to podniesienie kosztów danego towaru. Jeśli dany towar wyjeżdża poza granice kraju, w którym dany produkt jest objęty cłem, trzeba taką opłatę uiścić. Cło pobierane jest albo od ilości danego towaru albo wartości.

Czy w Unii Europejskiej płacimy cło?

Jak już stwierdziliśmy przynależność do Unii Europejskiej powoduje, że możemy korzystać z wewnętrznego rynku w ramach Unii Celnej. Efektem tej unii jest to, że przewożąc towary na terenie Unii Europejskiej nie trzeba rozliczać cła. Niezależnie od tego, czy towar kupowany jest z Hiszpanii, czy Czech, nie trzeba płacić cła.

Kiedy płacimy cło?

Cło zapłacimy za towary, które kupujemy w krajach spoza Unii Europejskiej. Dotyczy to np. zakupów dokonywanych w Stanach Zjednoczonych, Chinach, a nawet w Wielkiej Brytanii, która wyszła ze struktur Unii Europejskiej. Nawet jeśli nabywamy jakieś produkty pochodzące spoza Unii Europejskiej, nie oznacza to automatycznie, że zapłacimy cło. Cłem nie są objęte produkty o nieznacznej wartości (nie więcej niż 150 euro), a także jeśli produkty nie są przeznaczone na handel. Niezależnie od wartości cło zapłacimy np. za alkohol, czy perfumy.

CZYTAJ TAKŻE: Świadczenie usług dla zagranicznego podmiotu, a rezydencja podatkowa

Ile wynosi cło?

Kwota cła zależy przede wszystkim od kierunku z jakiego pochodzi towar. Procentową wartość opłaty celnej można sprawdzić korzystając z Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR4). System ten dokładnie pokazuje jaki rodzaj produktów wymaga uiszczenia cła w odpowiedniej wysokości.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Cło z Chin

Wciąż popularnym kierunkiem przywozu towarów są towary z Chin. Jeśli kupujemy w Chinach elektronikę, to cła w ogóle nie zapłacimy. Jeśli więc kupujemy towary na Aliexpress może się okazać, że po doliczeniu cła, a także podatku VAT, takie zakupu mogą stać się mało opłacalne. Nie można bowiem zapominać, że zakupy z Aliexpress obłożone są również podatkiem VAT. (przeczytasz o tym np. tutaj). Osoby, które kupują poprzez Aliexpress omijają konieczność opłacania cła, zamawiając towar bezpośredni z Chin, z lokalnego magazynu. Podobnie jest z towarami z amerykańskiego Amazona. Jeśli kupimy produkt z lokalnego magazynu firmy, nie trzeba będzie opłacać cła. O ile oczywiście wartość towaru nie przekracza 150 euro.

Osoby, które zawodowo kupują produkty poprzez Aliexpress czy Amazon raczej nie ominą cła. Wszystko dlatego, że wartość zamawianych produktów jest zwykle wyższa. Cło trzeba więc wliczyć w koszt nabycia danego produktu.

Cło za towary z USA

Innym popularnym kierunkiem zakupów są wspominane już Stany Zjednoczone. W tym przypadku cło będzie naliczone na towary o wartości powyżej 150 euro. Co ważne, jeśli kupujemy coś dla siebie, a nie na handel, to całość rozliczenia następuje po stronie firmy kurierskiej, która dostarcza nam produkt. W przypadku kupowania produktów na handel, w hurtowych ilościach, sprawy związane z cłem trzeba załatwić samodzielnie.

Fani amerykańskiej motoryzacji muszą pamiętać, że kupując samochód ze Stanów, trzeba zapłacić cło w wysokości 10 proc. Dodatkowo musimy też dołożyć VAT i opłatę akcyzową.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!