Biuro nieruchomości to ciekawy pomysł na biznes. Choć nie jest to łatwa praca, to może przynieść sporo satysfakcji. Jak założyć biuro nieruchomości?
Kto może założyć biuro nieruchomości?
Żeby założyć biuro nieruchomości nie są potrzebne żadne formalne certyfikaty ani licencje zawodowe, które były wymagane jeszcze kilka lat temu. Pośrednikiem nieruchomości może zostać dziś każdy. To, co jest istotne to znajomość rynku nieruchomości, umiejętności sprzedażowe, a także odpowiednie podejście do klienta.
Co robi pośrednik nieruchomości?
Do zadań pośrednika nieruchomości należy przede wszystkim kojarzenie sprzedających i kupujących, a także najemców z wynajmującymi. Żeby to robić dobrze pośrednik musi też dokładnie sprawdzić stan nieruchomości. Pośrednik pokazuje nieruchomość i pomaga zbierać wymagane dokumenty i negocjować warunki umowy. Szczegóły dotyczące zadań pośrednika wymienione są w umowie pośrednictwa. Musi być ona zawarta na piśmie.
Biuro nieruchomości – działalność gospodarcza
Obrót nieruchomościami, szczególnie na początku drogi zawodowej nie wymaga zakładania działalności gospodarczej. Korzystając z możliwości tzw. działalności nierejestrowanej w określonych przypadkach nie trzeba mieć formalnie biznesu by prowadzić działania. Prawo pozwala na to jeśli w każdym miesiącu przychody z tej działalności nie przekraczają połowy najniższego wynagrodzenia, a w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziliśmy własnej firmy.
Gdy obroty będą wyższe, a zdarzy się to na pewno szybko ponieważ pośrednicy sporo zarabiają, trzeba będzie biznes zarejestrować. Biuro nieruchomości najczęściej prowadzone jest jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Zdarza się, że kilka osób chcących razem działać na rynku nieruchomości zakłada spółkę. Wtedy biuro nieruchomości może być spółką cywilną, jawną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.
Rejestracja biura nieruchomości wygląda tak samo jak każdego innego biznesu. Jeśli decydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą trzeba złożyć wniosek do CEIDG. Można to zrobić elektronicznie, wysyłając dokument pocztą tradycyjną lub składając go w osobiście w urzędzie. W momencie zgłoszenia do CEIDG, dane przedsiębiorcy automatycznie przekazywane są do ZUS, GUS i urzędu skarbowego
Jaki PKD dla biura nieruchomości
Obrót nieruchomościami może być prowadzony na podstawie kodu PKD 68.31.Z. Określa on pośrednictwo w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości, a także doradztwo i szacowanie wartości nieruchomości
Forma opodatkowania dla biura nieruchomości
Biuro nieruchomości może być rozliczane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), podatkiem liniowym, a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Forma opodatkowania zależna jest od wysokości obrotów, a także rodzaju ponoszonych kosztów.
Czy biuro nieruchomości powinno być płatnikiem VAT?
Czy być VATowcem czy nie? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Również ci, którzy zakładają biuro nieruchomości. W tym momencie warto przypomnieć sobie, że tak długo jak przychód nie przekracza 200 tys. złotych rocznie, to biuro nieruchomości nie musi być podatnikiem VAT. W momencie jego przekroczenia, trzeba będzie „wejść” do VAT.
Biuro nieruchomości – jak zacząć?
W branży nieruchomości liczy się bardzo dobra znajomość rynku. Trzeba nie tylko umieć sprzedawać nieruchomości ale i wiedzieć jak pozyskiwać ciekawe okazje. Dzisiejszy rynek nieruchomości coraz bardziej się specjalizuje. Są pośrednicy zajmujący się obrotem nieruchomościami mieszkalnymi, tacy, którzy handlują magazynami albo powierzchniami usługowymi. Specjalizacja może pomóc w wyróżnieniu się i zdobyciu określonej grupy klientów.
Pośrednik nie potrzebuje lokalu na działalność. Jeśli jednak będzie miał grupę kilku współpracowników, przyda się biuro, w którym będzie można się spotkać.
Reklama biura nieruchomości
Pozycja biura nieruchomości zależy od tego jakie nieruchomości pozyskuje do sprzedaży. Im więcej ciekawych ofert dostępnych na wyłączność, tym lepsze obroty i pozycja biura. Jeśli zależy ci na sporej liczbie klientów, postaw na wysoką jakość usług.