Każdy przedsiębiorca regularnie opłaca różne daniny. Co jednak w przypadku gdy zapłacimy za dużo podatku w zaliczce na podatek? Czy możemy liczyć na zwrot?
Przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty wielu danin na rzecz państwa. Wszystkie one muszą być opłacane w określonych, nieprzekraczalnych terminach. Płaci się przede wszystkim składki ZUS, podatek VAT, zaliczki na podatek dochodowy. Rozlicza się też akcyzę i wiele innych opłat. Większość z nich trzeba rozliczać co miesiąc. Jest też tak, że najczęściej kwotę zobowiązania trzeba wyliczyć samodzielnie. Oczywiście przedsiębiorcy pomaga w tym księgowy. Bez wątpienia to jednak obowiązkiem przedsiębiorcy jest prawidłowe wyliczenie takich zobowiązań. Za niska kwota zaliczki na podatek dochodowy, za mało pieniędzy przelanych jako składka na ZUS. W takiej sytuacji urząd bardzo szybko daje znać o niedopłacie. Upomnienie zawiera prośbę o błyskawiczne uregulowanie brakującej kwoty, a także informację o odsetkach. Często doliczana jest też drobna kwota kary za takie upomnienie.
CZYTAJ TAKŻE: Nie dostałem zapłaty za fakturę. Czy muszę zapłacić podatek?
Co jednak gdy w obliczeniach się pomylimy i zapłacimy za dużo? Czy wtedy otrzymamy zwrot?
Zwrot nienależnej kwoty podatku
Forma rozliczenia źle obliczonego zobowiązania zależy przede wszystkim od rodzaju takiego zobowiązania. Skupmy się na rozliczeniach z tytułu podatku. Rozważmy sytuację, gdy błąd pojawił się w rozliczeniu podatku VAT lub zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z terminologią podatkową, zbyt duża kwota wpłaconego podatku to nadpłata. To w jaki sposób będzie ona rozliczona zależy od tego, którego podatku dotyczy. W przypadku podatku VAT może zdarzyć się sytuacja, że nadpłata spowodowana jest wyższym podatkiem do odliczenia niż tym naliczonym. Nam jednak chodzi o to, gdy zapłaciliśmy więcej podatku niż powinniśmy. Wtedy powinniśmy skierować do urzędu skarbowego pismo z informacją o nadpłacie. Można ją rozliczyć na trzy sposoby. Pierwsza to prośba o zwrot pieniędzy na rachunek bankowy, druga to zaliczenie kwoty nadpłaty na rzecz przyszłych zobowiązań VAT lub przyszłych innych podatków.
Warto wiedzieć, że nie istnieją przepisy, które nakazują urzędowi odpowiedzieć na takie pismo. Urząd nie jest też ograniczony żadnym terminem zwrotu nadpłaty. To jak szybko sprawa będzie załatwiona, zależy od indywidualnego podejścia urzędnika.
Zbyt duża zaliczka na podatek dochodowy
Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy zapłacimy za dużo, rozliczając zaliczkę na podatek dochodowy. W tym przypadku pomniejszamy kolejną zaliczkę o wartość nadpłaty. W przypadku gdy w kolejnych miesiącach przedsiębiorca wykazuje stratę, to nadpłata może być zwrócona dopiero wtedy, gdy podatnik złoży roczne zeznanie podatkowe. Mówiąc inaczej, trzeba będzie poczekać do zakończenia roku i dopiero wtedy, razem z rocznym zeznaniem, rozliczyć nadpłatę. Jeśli zależy nam na szybszym rozliczeniu zaliczki, która była wpłacona w niewłaściwej wysokości, można złożyć wniosek do urzędu skarbowego o zaliczenie na poczet bieżących zobowiązań.
„