Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023.

2023 rok obfituje w sporą liczbę zmian w kodeksie pracy. Głównie z powodu konieczności dopasowania polskich przepisów do prawa unijnego. Przede wszystkim w kodeksie pracy pojawią się przepisy określające zasady pracy zdalnej, a także regulacje związane z możliwością zbadania stanu trzeźwości pracownika. Łatwiej będzie też można zatrudnić cudzoziemców.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej?

Zmiany w prawie pracy

Zmiany w prawie pracy, które mają obowiązywać od początku 2023 roku to efekt implementacji do przepisów unijnych. Implementacja miała być wprowadzone już w sierpniu 2022 ale ze względu na przedłużające się prace, nie udało się. Wciąż nie wiadomo jednak kiedy dokładnie wejdą w życie. W momencie tworzenia materiału (listopad 2022) prace nad projektem wciąż trwały.

Warto wiedzieć, że zmiany dotyczą pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, czyli tych objętych kodeksem pracy. Rewolucją są przepisy związane z tzw. work-life balance. Chodzi o to by ułatwić godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Przepisy mają też skłaniać mężczyzn do tego by aktywnie korzystać z urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego czy opiekuńczego. Nie będzie można przenosić części urlopu rodzicielskiego na drugiego rodzica. Ojcowie będą mogli skorzystać z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji pobierać będą zasiłek w wysokości 70% średniego rocznego wynagrodzenia. Na wykorzystanie takiego urlopu mają 12 miesięcy. Jeśli nie skorzystają z tej możliwości, urlop rodzicielski im przepadnie. Nie można wtedy przenieść go na matkę.

CZYTAJ TAKŻE: Czy mogę nakazać pracownikowi pracę zdalną

Work-life balance

Prawo unijne nakazuje też zmiany w zakresie wysokości zasiłku rodzicielskiego. Wydłuży się też urlop rodzicielski. Rodzice uzyskają też dodatkowy urlop opiekuńczy, a także możliwość pracy zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można wydłużyć urlop?

Renegocjacja formy zatrudnienia

Zmiany dotyczą też kwestii formalnych związanych z zatrudnieniem. Pracownicy zatrudnieni dłużej niż 6 miesięcy (licząc łącznie z okresem próbnym) będą mogli negocjować na nowo formę zatrudnienia. Mało tego. Jeśli pracownik ma umowę na czas określony i otrzyma wypowiedzenie, to pracodawca musi zawsze podać przyczyny wypowiedzenia. Wcześniej był to obowiązek dotyczący wyłącznie pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Dokumentacja pracownicza 2023

Modyfikacje kodeksu pracy dotyczą też zasad prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Znacznym ułatwieniem będzie możliwość składania ich w wersji elektronicznej

CZYTAJ TAKŻE: Pieczęć elektroniczna dla firm

Kontrola trzeźwości pracowników

W życie mają też wejść przepisy, które pozwalają pracodawcy sprawdzenie trzeźwości pracownika. Projekt zmian zakłada, że pracodawca dostanie możliwość kontroli trzeźwości. W takiej sytuacji w firmie trzeba będzie określić zasady takiej kontroli. Będzie one musiały znaleźć się w aktach wewnątrzzakładowych pracowników, którzy będą podlegać kontroli. Kontrola trzeźwości dozwolona jest wyłącznie za pomocą alkomatu. Tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy pracownik odmówi badania alkomatem, pracodawca będzie mógł użyć laboratoryjnych metod sprawdzenia trzeźwości.

O wszystkich zmianach informujemy na bieżąco w poradniku biznesu

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!