Gdy już prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą może się okazać, że będziemy chcieli przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak to zrobić? Tłumaczymy w materiale.
Zdecydowana większość przedsiębiorców zaczyna prowadzić biznes w formule jednoosobowej działalności gospodarczej. Z czasem jednak, gdy biznes się rozrasta albo chcemy zoptymalizować go podatkowo, pojawia się chęć na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Właśnie na spółkę z o.o. bo jest ona najpopularniejszą spółką wśród wszystkich spółek kapitałowych.
Przekształcenie działalności w spółkę
Przekształcenie jest zmianą formy prawnej bez likwidowania starej działalności. Zmiana jdg w spółkę z o.o. może pomóc obniżyć koszty działalności, uporządkować, sformalizować część procesów decyzyjnych, pomóc pozyskać inwestora. Nie zawsze możliwe będzie przekształcenie. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą to może ją przekształcić w jednoosobową spółkę kapitałową (czyli jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).
Plan przekształcenia
Żeby zrealizować przekształcenie konieczny będzie plan przekształcenia przedsiębiorcy. Plan ten musi być zweryfikowany przez biegłego rewidenta. W planie należy też zawrzeć oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, informację o powołaniu członków organów spółki przekształconej. W kolejnych etapach następuje wpis do KRS przekształconej jgd i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z CEIDG. Po przekształceniu przedsiębiorca ma takie same prawa i obowiązki, jednak odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona.
Przedsiębiorca, a tak naprawdę spółka otrzymuje nowy NIP I REGON. Wszystkie zawarte umowy, przyznane zezwolenia i koncesje pozostają ważne. W zakresie ubezpieczeń społecznych jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący osobą fizyczną jesteś traktowany jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Po przekształceniu spółka będzie musiała prowadzić pełną księgowość, a także płacić podatek CIT.
Plan przekształcenia wymaga formy notarialnej. Musi być sporządzona wycena składników majątku, a także sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia. Gdy w ramach jdg prowadzona jest uproszczona księgowość wystarczy podsumować zapisy w KPiR, a także sporządzić spis z natury. Do planu trzeba dołączyć także dwa projekty: aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy. Akt założycielski musi zawierać między innymi nazwę spółki, określać przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego i informację o liczbie udziałów wspólnika. Potem taki plan jest weryfikowany przez biegłego rewidenta. Trzeba za to zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Gdy wszystkie dokumenty będą w porządku można zarejestrować przekształcenie w KRS. Można to zrobić tylko elektronicznie, za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.
Wykreślenie działalności z CEIDG
W ciągu 7 dni od rejestracji przekształconej spółki KRS trzeba złożyć wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG.
Gdy te działania zostaną wykonane, pozostanie powiadomić kontrahentów o zmianie formy prawnej.
Odpowiedzialność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu
Przez trzy lata od dnia przekształcenia były już jednoosobowy przedsiębiorca odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą, powstałe przed dniem przekształcenia.
Po trzech latach można ograniczyć swoją odpowiedzialność pozostając tylko wspólnikiem spółki.
Obowiązki wobec ZUS
Założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest osoba fizyczna, powoduje postanie obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Żeby nie płacić ZUS, spółka musi mieć przynajmniej dwóch wspólników.
Zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne może być założenie nowej spółki z o.o. całkowicie od podstaw i stopniowe przenoszenie majątku, czy nabywanie majątku już na nową spółkę.