Blokada środków na koncie. Co robić, gdy nie mogę wypłacić pieniędzy?

Blokada środków na koncie nie jest przyjemna. Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których bank będzie w stanie wstrzymać możliwość korzystania ze środków. Co to za przypadki i jak sobie z taką niedogodnością poradzić?

Korzystając z konta bankowego na co dzień doceniasz to, że w każdym momencie możesz dokonać przelewu, zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Czasem jednak dokonując transakcji trafiasz na niemiłą sytuację. Zdarzyła się blokada środków na koncie. Okazuje się, że bank ma prawo dokonać blokady określonych kwot, w taki sposób by nie było można z nich skorzystać.

Czy blokada środków na koncie jest zgodna z prawem?

Zwykle blokada środków ma swoją przyczynę w niezapłaceniu jakiegoś zobowiązania, czy podejrzeniu popełnienia przestępstwa gdy blokada może być swego rodzaju środkiem zabezpieczającym. Co istotne, bank nie ma obowiązku powiadamiać klienta o blokadzie środków. Stosowne potwierdzenie przekaże ci jednak organ, który dokonał zajęcia.

O zablokowaniu pieniędzy na koncie rzadko decyduje bank. Robi to na wniosek innego organu. Jeśli ktoś jest podejrzany o popełnienie przestępstwa, to prokurator może zlecieć bankowi blokadę konta. Podobnie będzie w przypadku niezapłaconego mandatu. Tutaj blokada konta „przytrafia się” na wniosek urzędu skarbowego. O ile oczywiście nie można ściągnąć należności z nadpłaty podatku. Blokada środków może też nastąpić na wniosek komornika. Ten jednak działa zawsze na zlecenie sądu.

Wynika z tego, że konto bankowe nie może być zajęte ot tak sobie przez bank. Właśnie dlatego odblokowania środków też nie dokonuje samodzielnie bank. Trzeba o to poprosić organ, który zawnioskował o blokadę. Czyli np. urząd skarbowy albo komornika. Warto pamiętać, że nie wystarczy spłacić zobowiązanie. Trzeba też poprosić organ, który zawnioskował o blokadę konto, o to, żeby je odblokować.

Kwota wolna od zajęcia

W przepisach istnieje pojęcie kwoty wolnej od zajęcia. To określona suma pieniędzy, która musi pozostać do dyspozycji dłużnika. W zależności od rodzaju zobowiązania jest ona różna ale można przyjąć, że jest to przynajmniej wartość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli więc komornik zawnioskuje do banku o blokadę środków, to bank nie może zająć wszystkich środków na koncie. Czasem jednak zdarza się tak, że wszystkie pieniądze są blokowane. Dlaczego? Banki tłumaczą to kwestiami technologicznymi. Nie są one bowiem w stanie określić, czy dłużnik ma konto tylko w jednym, czy kilku bankach. A posiadanie kilku rachunków poskutkowałoby tym, że ma on możliwość skorzystania z wyższej kwoty. Egzekucji nie podlegają też środki z alimentów, a także świadczenia rodzinne, pielęgnacyjne itp. Środki są blokowane do momentu spłaty całej wierzytelności.

Podejrzane transakcje

Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy środki na koncie mogą być zablokowane. W przypadku podejrzenia, że przeprowadzona transakcja jest dokonana przez osobę nieuprawnioną, bank może zablokować taką transakcję. Przykład? Dokonujemy transakcji kartą bankową wyłącznie w Polsce. Nagle karta jest używana za granicą. Dla bezpieczeństwa klienta instytucja finansowa może wstrzymać realizację takiej płatności, póki nie wyjaśni, że to faktycznie transakcja dokonana przez właściciela rachunku. Chodzi o ograniczenie ryzyka kradzieży karty i użycia jej przez niepowołane osoby.

Podobnie będzie w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Banko może zablokować w takiej sytuacji środki nawet na 72 godziny. Gdy w sprawę powiązany jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej, blokada będzie mogła trwać nawet 96 godzin. W przypadku popełnienia przestępstwa prokurator ma prawo wydać postanowienie o blokadzie konta nawet na pół roku.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!