Centralny Rejestr Faktur. Co to jest i jak działa?

Centralny Rejestr Faktur ma wspomagać przedsiębiorców w rozliczeniach, a urzędnikom dać kontrolę przepływu dokumentów między przedsiębiorcami. Ma to ograniczyć nieuczciwe praktyki wobec urzędu skarbowego.

Jak działa Centralny Rejestr Faktur?

Centralny Rejestr Faktur to zbiór wszystkich e-faktur, które wystawiają przedsiębiorcy. W systemie chodzi o to by urzędnicy mieli większą kontrolę nad poczynaniami przedsiębiorców. Dzięki dostępowi do wszystkich dokumentów będzie można znacznie łatwiej wyłapywać wszystkie przestępstwa podatkowe i związane z tym nadużycia. Pomoże to również skrócić czas kontroli przedsiębiorców.

Centralny Rejestr Faktur będzie jedną z możliwości dokumentowania sprzedaży. System oparty będzie o nową strukturę plików JPK_V7 z deklaracją.

Założenie jest proste. Dokumenty sprzedażowe będą wystawiane przez specjalną rządową platformę. W efekcie każdy podatnik będzie musiał mieć specjalne prywatne konto wykorzystywane do celów podatkowych. W koncie będzie można podejrzeć wszystkie wystawione e-faktury, a także dokumenty przekazane przez kontrahentów.

Centralny Rejestr Faktur zmienia też sposób działania systemu e-faktur. Będzie można się do niego zalogować np. poprzez profil zaufany. W przypadku jednoosobowej działalności domyślnie dostęp do systemu będzie miał właściciel. Jeśli dostęp będzie miał mieć ktoś inny, trzeba będzie o tym poinformować urzędników skarbowych. System będzie miał kilka stopni dostępu. Jedna osoba będzie mogła np. tylko wystawiać faktury, inna je rozliczać itd.

Centralna Baza Faktur

Czy Centralny Rejestr Faktur jest tym samym co Centralny Rejestr Faktur? Tak. To nazwy stosowane wymiennie. System ma działać od 1 października 2021. Od 2023 e-faktury będą obowiązkowe. Polskie przepisy w tym zakresie wzorowane są na Włochach. Tam system funkcjonuje od dwóch lat.

Czy Krajowy Rejestr Faktur będzie obowiązkowy

KRF stanie się obowiązkowy od 2023 roku. Do tego czasu będzie trwał okres przejściowy i system będzie dobrowolny.

Co daje Krajowy Rejestr Faktur

Jeden, scentralizowany system wszystkich faktur pozwoli na łatwiejsze rozliczanie obrotu między przedsiębiorcami, a urzędnikom pomoże np. znacznie skutecznie wykryć próbę wyłudzenia VAT. Wszystko dlatego, że fiskus będzie mógł bardzo łatwo porównać faktury wystawione przez przedsiębiorcę z tymi, które wykazał w pliku JPK_V7.

Przedsiębiorcy będą też mieli o tyle łatwiej, że faktura będzie na stałe przechowywana w bazie Ministerstwa Finansów. Nie będzie mogła więc zaginąć albo ulec zniszczeniu. Mało tego. Wzór e-faktury będzie taki sam dla wszystkich i przedsiębiorca bardzo szybko sprawdzi, czy wszystkie faktury, które powinien otrzymać do niego dotarły. Każdy, kto skorzysta z systemu e-faktur będzie mógł otrzymać zwrot VATU nawet o 20 dni szybciej niż zwyczajowo. Nie trzeba też będzie samodzielnie archiwizować takich faktur.

Duplikat faktury – kiedy trzeba go wystawić?

Wady Centralnego Rejestru Faktur

Centralny Rejestr Faktur pozwoli na monitorowanie wszystkich faktur wystawianych przez przedsiębiorców w czasie rzeczywistym. Innymi słowy. Wystawienie faktury będzie praktycznie automatycznie widoczne w systemach urzędów skarbowych. Wśród minusów eksperci wymieniają konieczność zmiany większości systemów fakturowych, co podniesie koszty prowadzenia działalności. Spore ryzyko widać też po stronie zabezpieczenia danych.

Wiele z nich stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W związku z tym mogą być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcy. No i oczywiście spora obawa związana jest z ryzykiem nadużycia ze strony urzędników skarbowych. Będą przecież mieli dostęp do danych, które znacznie przewyższają potrzebę wynikającą z konieczności ustalenia zobowiązania.

Wciąż problematycznie jest to czy będzie utrzymana na odpowiednim poziomie tajemnica skarbowa. Problem może też stanowić sprawa skomplikowanych faktur. Na ile będą one obciążały systemy komputerowe firm. Może to więc znacznie skomplikować zewnętrzne procesy w wielu przedsiębiorstwach.

Rejestr Faktur w innych krajach

Podobne systemy działające już w innych krajach pozwoliły na poprawę jakości raportowania przez firmy. W Portugalii np. każdy wystawiony dokument raportowany jest w czasie rzeczywistym poprzez specjalny serwis internetowy. Zmniejszył się poziom nadużyć, a system znacząco usprawnił komunikację urzędników z przedsiębiorcami.

W modelu włoskim z systemu e-faktur zwolnione są małe przedsiębiorstwa. Dla większych firm jego wprowadzenia poskutkowało zwiększoną liczbą kar.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!