Czy darowizna podlega VAT?

Jeśli przedsiębiorca przekazuje lub przyjmuje darowiznę, może rozważać, czy darowizna podlega opodatkowaniu VAT. Sprawdź!

 

Rozpatrując kwestię darowizny, często zastanawiamy się, czy musimy zapłacić podatek dochodowy, w jaki sposób zgłosić taką darowiznę i komu? Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że jeśli darowizna przeprowadzona jest w kręgu osób najbliższych, to nie trzeba takiej darowizny opodatkować. Wystarczy, że zgłosimy ten fakt do urzędu skarbowego. Dzięki temu np. rodzice mogą podarować dzieciom pieniądze, nieruchomość, czy samochód. I nie trzeba płacić podatku.

No dobrze, a co w przypadku kiedy darowizna jest przeprowadzana przez przedsiębiorcę? Oprócz kwestii podatku dochodowego, ważna jest tu sprawa podatku VAT. Bo sporo produktów i usług musi być rozliczonych z uwzględnieniem podatku VAT. Czy w związku z tym darowizna taka musi być rozliczana z uwzględnieniem podatku VAT?
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Opodatkowanie darowizny

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw sprawdzić co z definicji jest opodatkowane VAT. I tak zgodnie z ustawą o VAT jeśli odpłatnie dostarczamy komuś towar, to na pewno będzie on opodatkowany VAT. Podobnie będzie w przypadku przekazania nieodpłatnego. Najczęściej nieodpłatnie przedsiębiorca może przekazać towary na cele osobiste swoje lub pracowników. Nierzadko darowizna taka trafia do byłych pracowników albo udziałowców. Podatek VAT trzeba będzie rozliczyć również przy każdej innej darowiźnie, jeśli wcześniej towar ten pozwalał na obniżenie podatku VAT zapłaconego do urzędu. Mówiąc inaczej, jeśli kupując ten towar, odliczyliśmy VAT.

Darowizna i VAT

Ogólna zasada dotyczy więc sytuacji, w której darowany przedmiot lub usługa podlega rozliczaniu VAT. Jeśli istnieje prawo do odliczania VAT, to z definicji darowizna powinna być obłożona podatkiem VAT. I nie jest ważne, czy przedsiębiorca odliczył VAT, czy nie.

Darowizna podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli w momencie nabycia, importu lub wytworzenia przedmiotu darowizny darczyńcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z tym każda darowizna jest traktowana jako przekazanie produktu, czyli jego dostawa. W tym przypadku ważne jest pojęcie dostawy. To zgodnie z prawem możliwość dysponowania produktem, a niekoniecznie przekazanie własności. W momencie dostarczenia produktu możemy już mówić o darowiźnie.

Wszystko dlatego, że ustawa o VAT całkiem inaczej niż kodeks cywilny pojmuje dostawę. I tak przeniesienie własności nie jest tożsame z dostawą.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!