Czy kobieta w ciąży może prowadzić działalność gospodarczą?

Ciąża to często przerwa karierze zawodowej. Czy jednak kobieta w ciąży może prowadzić działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności gospodarczej w ciąży to temat interesujący kobiety, które mają przerwę w karierze. Zastanawiające jest, czy mogą prowadzić firmę, skoro w poprzednim miejscu pracy nie wykonują swoich obowiązków z powodu zwolnienia lekarskiego w związku z ciążą.

Czy można założyć firmę będąc w ciąży?

Polskie prawo gwarantuje możliwość zakładania, prowadzenia, a także zakończenia działalności gospodarczej każdemu, na równych zasadach. I właśnie dlatego kobieta w ciąży może założyć swoją firmę. Pojawia się tu jednak kłopot związany z tzw. zbiegiem ubezpieczeń. Jeśli wcześniej kobieta pracowała na etacie (czyli miała opłacane składki ZUS), to z racji ciąży przysługuje jej zasiłek macierzyński. W przypadku, gdy kobieta zarabia więcej niż 2800 zł brutto (czyli przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku), to jeśli będzie prowadzić działalność gospodarczą, zapłaci wyłącznie składkę zdrowotną.

Zasiłek macierzyński

W takiej sytuacji zasiłek macierzyński będzie wypłacony tylko z umowy o pracę. Jeśli zatrudnienie będzie obejmowało część etatu i wynagrodzenie nie przekroczy najniższej krajowej, to prowadząc działalność gospodarczą, będzie trzeba opłacać ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej.

Wczytajmy się jeszcze w przepisy praca. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, ze jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i pobieramy zasiłek macierzyński, jesteśmy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Nie podlega się więc obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Składki te finansowane są przez państwo. Wszystko to sprawia, że jeśli kobieta pobiera zasiłek macierzyński, powinna przerejestrować się w ZUS i wskazać, że będzie płacić tylko ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie chorobowe, działalność gospodarcza w ciąży

Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Jeśli kobieta założyła firmę i przez 90 dni nieprzerwanie podlegała takiemu ubezpieczeniu, to nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Oczywiście wcześniej musi płacić terminowo składkę chorobową, a także dostarczyć do ZUS odpowiednie dokumenty. W tym przypadku będzie to zwolnienie lekarskie, czyli zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Jeśli dostarczymy do ZUS wszystkie dokumenty, to w czasie ciąży zostanie nam wypłacony zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiary. To uśredniona wartość, od której opłacana była składka na ubezpieczenie chorobowe przez 12 miesięcy.

Działalność gospodarcza założona podczas ciąży

Warto jednak uważać ponieważ ZUS kontroluje kobiety, które będąc w ciąży założyły firmę. Szczególnie w sytuacji, gdy na założenie firmy kobieta zdecydowała się w ostatnim etapie ciąży. Urzędnicy ZUS sprawdzają, czy firma nie została założona tylko po to by uzyskać świadczenie z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Wystarczy bowiem przez 3 miesiące płacić składki by otrzymać takie pieniądze.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, ciąża kobiety nie jest przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli samopoczucie pozwala na to by rozwijać biznes, to jak najbardziej można to robić. Mało tego. Da się także uzyskiwać świadczenia z ZUS (choćby zasiłek macierzyński). Ciąża prócz wielkich zmian w życiu prywatnym, dla wielu kobiet jest też szansą na „nowe otwarcie” w życiu zawodowym. W tym szczególnym okresie decydują się na uruchomienie firmy.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!