Czy można poprosić członka rodziny o pomoc w firmie?

Pomoc członka rodziny w firmie może być dobrym sposobem na odciążenie od obowiązków. W jaki sposób skorzystać z pomocy członka rodziny w firmie?

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać z pomocy małżonka albo innego członka rodziny, który zamieszkuje z nim w jednym gospodarstwie domowym. Żeby jednak z takiej pomocy skorzystać w zgodzie z prawem, trzeba dochować kilku obowiązków. Chodzi tu przede wszystkim o rozliczenia z ZUS.

Osoba współpracująca w działalności

Członek rodziny, który pomaga w działalności ma status tzw. osoby współpracującej. Osobą współpracującą może być małżonek, dzieci własne lub drugiego małżonka i przysposobione, rodzice, macocha i ojczym, którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Osobami współpracujący zgodnie z przepisami ZUS nie będzie brat lub siostra. Niezależnie od tego, w jakiej formie członek rodziny pomaga nam w firmie, dla ZUS będzie uznany za osobę współpracującą.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza kampania w mediach społecznościowych. Jak ją przygotować?

ZUS osoby współpracującej

Status osoby współpracującej powoduje, że trzeba ją objąć ubezpieczeniem ZUS. Wysokość składek i forma rozliczeń zależy przede wszystkim od tego w jaki sposób rozliczana jest osoba współpracująca. Jeśli będzie pomagała bezpłatnie lub za pieniądze w formie umowy o pracę, to składki ZUS będą rozliczane jak za przedsiębiorcę. W przypadku umowy zlecenie, składka będzie zależała od wysokości wynagrodzenia, a rozliczamy je tak jak z każdym innym zleceniobiorcą.

Małżonek pomaga w firmie

Weźmy pod uwagę jeden z najczęściej występujących przypadków. Chodzi o sytuację, gdy małżonek pomaga w firmie i jest zatrudniony na umowę o pracę. Składki ZUS liczy się wtedy tak jakby była to osoba prowadząca działalność gospodarczą. Co jest jednak ważne, członek rodziny, który pomaga w biznesie nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnej składki ZUS. Jeśli wiec młody przedsiębiorca, „załapał” się na preferencyjną składkę, to jeśli pomaga mu małżonek, będzie trzeba za niego składki w pełnej wysokości.

Pomoc małżonka w firmie za darmo

Podobnie sytuacja wygląda gdy małżonek chce pomagać nam w firmie bez wynagrodzenia. W takiej sytuacji trzeba będzie również zapłacić pełne składki ZUS za taką osobę. Dla działalności gospodarczej nie będzie to nieopodatkowany przychód.

Umowa zlecenie z małżonkiem

Małżonek może też pomagać w firmie rozliczając się w formie umowy zlecenie. W takiej sytuacji wysokość składek ZUS liczona jest jak dla zwykłego zleceniobiorcy, czyli zależne są one od wysokości wynagrodzenia.

Osoba współpracująca, a podatki

Jeśli osoba współpracująca otrzymuje wynagrodzenie (niezależnie z jakiego tytułu), to taka wypłata jest kosztem podatkowym dla działalności. Oznacza to, że trzeba będzie odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!