Jeśli zastanawiasz się jak odliczyć 100% podatku od VAT od samochodu wykorzystywanego w firmie, to ten materiał jest zdecydowanie dla Ciebie.
Przedsiębiorcy mogą odliczać VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Z pojazdami ciężarowymi raczej nie ma problemu. Tutaj odliczamy całość podatku VAT. Trochę bardziej skomplikowana sprawa jest w przypadku samochodów osobowych, które chcemy wykorzystywać w działalności gospodarczej. Jeśli użytkujemy samochód osobowy w firmie, to możemy odliczyć 50% lub 100% VAT.
CZYTAJ TAKŻE: Zakup samochodu na firmę. Jak to rozliczyć?
VAT od wydatków na samochód ciężarowy
Samochód ciężarowy zgodnie z definicją zamieszczoną w ustawie o VAT, to pojazd o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Taką definicję spełniają też pojazdy, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, a dokumenty samochodu potwierdzają takie przeznaczenie. Samochodem ciężarowym zgodnie z ustawą o VAT jest też taki pojazd, którego nie da się używać w celach, które nie są związane z działalnością gospodarczą”. Przy takich pojazdach można odliczać 100% VAT. Co istotne dla potrzeb rozliczenia podatku VAT stosuje się definicję pojazdu ciężarowego z ustawy o VAT. Może się więc zdarzyć, że pojazd będzie miał w dowodzie oznaczenie „samochód ciężarowy”, a nie będzie można odliczyć pełnego VATu od wydatków poniesionych w związku z jego użytkowaniem.
CZYTAJ TAKŻE: Kradzież samochodu w leasingu – co potem?
Czy można użytkować samochód osobowy w firmie?
To w jaki sposób będzie rozliczany VAT od samochodu użytkowanego w firmie, zależy przede wszystkim to, czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku ciężarówki raczej nie będzie kłopotu z rozliczeniem i całość podatku VAT w większości będzie można rozliczyć. Jeśli nie da się samochodu zgodnie z ustawą o VAT zakwalifikować jako ciężarowego, będzie on traktowany jako osobowy. Samochód osobowy użytkowany w firmie „domyślnie” jest rozliczany na zasadzie odliczenia 50% podatku VAT. Żeby można było odliczyć pełny VAT od samochodu osobowego, trzeba spełnił kilka warunków. Pierwszym z nich jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. To tabela, w której zapisujemy wszystkie przejechane trasy. Po drugie, trzeba stworzyć regulamin użytkowania pojazdu w firmie. Po trzecie, pojazd musi być zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. Składamy go najpóźniej 25 dnia miesiąca następnego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany ze zgłaszanym pojazdem.
Odliczenie VAT od samochodu w leasingu
Na sposób odliczenia VAT nie wpływa to w jaki sposób samochód został nabyty. Nie jest ważne, czy kupiliśmy do firmy samochód za gotówkę, na kredyt czy w leasingu. Jeśli chcemy rozliczać cały VAT, musimy po prostu dokonać obowiązku rejestracji tego pojazdu na deklaracji VAT-26, a potem prowadzić ewidencję przebiegu. Jeśli takiego obowiązku nie dopełnimy, samochód będzie uznawany za ten użytkowany firmowo-prywatnie. I będzie można rozliczyć tylko 50% VAT.
CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy – dla kogo?
Nie zgłosiłem pojazdu firmowego. Co mi grozi?
Jeśli nie zgłosimy do urzędu skarbowego pojazdów wykorzystywanych w firmie, złożymy nieprawdziwą deklarację VAT-26 VAT, nie będziemy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, to grozi nam grzywna.
potwierdzających informacje złożone w informacji VAT-26 (np. brak ewidencji użytkowania pojazdu).
Urząd skarbowy może zakwestionować też użytkowanie samochodu jako firmowego jeśli np. udostępnimy go osobom, które nie są zatrudnione w firmie, jeśli będziemy odbywać podróże, które nie są związane z działalnością firmy