Po okresie zawieszenia działalności, chcesz ponownie ją prowadzić? Zastanawiasz się w jaki sposób odwiesić działalność gospodarczą? Przeczytaj nasz materiał i dowiedz się szczegółów
Jeśli zawiesiłeś działalność gospodarczą, a koniunktura się poprawiła albo gdy masz pomysł na to w jaki sposób zarabiać więcej, tyle, że spokojnie dasz radę utrzymać firmę i siebie, dobrym pomysłem może okazać się wznowienie działalności gospodarczej. Zawieszoną firmę można wznowić w każdym momencie. Robi się to w ten sam sposób co zawieszenie działalności lub jej uruchomienie. Różnica polega jedynie na tym, że oznaczamy pole wznowienie działalności gospodarczej. Odwiesić działalność możemy w trakcie osobistej wizyty w urzędzie gminy, wysyłając odpowiedni wniosek listem poleconym, lub też, co jest najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem – wznowić działalność przez internet.
Termin wznowienia działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza może być wznowiona w dniu złożenia wniosku albo w każdym innym dniu, o ile nie jest to dzień wcześniejszy od daty złożenia. Bez wątpienia najlepiej będzie wznowić działalność firmy od 1 dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli zrobimy to w ciągu miesiąca, to i tak trzeba będzie zapłacił składkę zdrowotną za cały ten miesiąc. Jeśli przed zawieszeniem działalności zwolniłeś pracowników (dla przypomnienia – działalność można zawiesić tylko gdy nie zatrudniamy pracowników), a zwolnienie odbyło się w ramach zwolnień grupowych, trzeba ich zatrudnić w ciągu 15 miesięcy od momentu rozwiązania stosunku pracy. Trzeba to jednak zrobić tylko wtedy, gdy pracownicy chcą nadal pracować i złożyli taką deklarację w ciągu roku od zwolnienia.
Jak odwiesić działalność gospodarczą przez internet?
Żeby dokonać wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej, należy wejść na Konto Przedsiębiorcy dostępne na stronach biznes.gov.pl.
Na konto można zalogować się poprzez profil zaufany. Profilu zaufanego najlepiej używać poprzez aplikację bankową. To bezpieczny sposób logowania się i podpisywania dokumentów urzędowych.
Po zalogowaniu się do systemu, sprawdzamy czy wszystkie nasze dane są poprawne. Potem określamy datę, od której na nowo będziemy prowadzić biznes.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Odwieszenie działalności a ZUS
Gdy złożymy wniosek o odwieszenie działalności, automatycznie informacja o tym przekazywana jest do ZUS. Przedsiębiorca na nowo staje się płatnikiem składek. Tak samo jest z urzędem skarbowym. Informacja o odwieszeniu trafia do urzędu skarbowego. Powrót do działalności oznacza, że wracamy do prowadzenia księgowości na takich samych zasad jak sprzed zawieszenia. Przychody i koszty ewidencjonuje się od dnia wznowienia.
Jeśli odwieszamy działalność 1 stycznia, musimy na nowo rozpocząć prowadzenie księgowości.