Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę to podstawowy dokument potrzebny do tego by zrealizować inwestycję budowlaną. Jak je uzyskać? Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę

Po co nam pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to dokument, który pozwala rozpocząć i prowadzić budowę. Pozwolenie na budowę to po prostu decyzja administracyjna. Na początku wypełnia się formularz urzędowego wniosku. Wpisujemy dane inwestora, adres budowy i oznaczamy działkę.

Inwestorem może być osoba prywatna albo firma. Często pozwolenie na budowę zdobywa w imieniu inwestora architekt projektujący budynek. Wtedy staje się on pełnomocnikiem inwestora.

Gdzie składamy wniosek o pozwolenie na budowę

Wniosek o pozwolenie na budowę składa się do starosty. Jeśli budynek ma być zlokalizowany np. na morzu czy na terenach związanych np. z utrzymaniem ruchu, wniosek będzie musiał być złożony do wojewody. Sam wniosek nie wystarczy jednak do uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba do niego dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Do tego dokłada się trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki, wszelkie opinie i uzgodnienia. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, to musi on dołączyć również pełnomocnictwo.

Pozwolenie na budowę – koszty

Jeśli składamy wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego nie będziemy musieli wnosić opłaty skarbowej. Po złożeniu wszystkich dokument, organ ma miesiąc na wydanie decyzji. Jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, to decyzja zostanie wydana w ciągu dwóch miesięcy. W tym czasie urzędnicy mogą poprosić o uzupełnienie nieprawidłowości albo też wydają lub odmawiają wydania pozwolenia na budowę. Jeśli urząd nie wyda decyzji w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku, to można złożyć zażalenie. Kara za opóźnienie w wydaniu decyzji to 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Kiedy nie trzeba pozwolenia na budowę?

W niektórych przypadkach zamiast pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Zgłoszenie stosowane jest np. dla wolnostojących budynków mieszkalnych czy budynków gospodarczych, garaży albo wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2. Od 2022 bez pozwolenia będzie można postawić budynek do 70 metrów kwadratowych. Wyłącznie zgłoszenie, a nie pozwolenie wymagane jest w przypadku budowy wiaty o wielkości do 50 m2 jeśli na tej samej działce jest już budynek mieszkalny.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy – dla kogo?

Mam pozwolenie na budowę. Co robić dalej?

Jeśli urząd wyda pozwolenie na budowę, to musimy ją zacząć w ciągu 3 lat. W przeciwnym razie pozwolenie na budowę wygasa. Jeśli pozwolenie się uprawomocni, a my rozpoczynamy budowę, to musimy poinformować o tym fakcie nadzór budowlany.

Jeszcze zanim na budowę wejdzie ekipa, trzeba będzie zebrać oświadczenie kierownika budowy o tym, że będzie za nią odpowiadał. Do oświadczenia musi być dołączony dokument potwierdzający uprawnienia kierownika budowy. Swoje oświadczenie musi też złożyć architekt. On potwierdza w nim, że projekt techniczny spełnia wszystkie wymogi prawne. Gdy te elementy są już przygotowane, można przekazać miejsce budowy ekspertom, którzy zajmą się budową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!