Polski Ład wprowadza nowe podejście do wykupu samochodu z leasingu. Jakie są nowe zasady wykupu pojazdu z leasingu?
Leasing samochodu to bardzo popularna forma finansowania. Pozwala zaoszczędzić sporo na podatkach. Ostatnio jednak pojawia się wiele pytań związanych z tym jak wykupić pojazd z leasingu by nie zapłacić podatku.
Czy muszę wykupić samochód „na firmę”
Jeśli samochód leasinguje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością albo firma działająca w jakiejkolwiek innej formie prawnej odpowiedniej dla osoby prawnej, to jeśli zdecyduje się na wykyp pojazdu z leasingu, zawsze będzie to wykup na firmę. W przypadku jednoosobowej działalności albo spółki cywilnej można wykupić pojazd „na firmę” i wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Można też wykupić ten samochód na osobę prywatną.
Nie ma znaczenia, czy faktura jest na firmę, czy bezpośrednio na osobę prywatną. Jeśli taki samochód sprzedamy później niż po pół roku po wykupie, nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego od tej transakcji. Jeśli samochód wykupimy z leasingu „na firmę” dalej będzie można zaliczać do kosztów uzyskania wydatki poczynione w związku z eksploatacją samochodu, w tym część VATU (50% lub 75%). Jeśli wykupimy pojazd na osobę prywatną to będzie można do kosztów podatkowych zaliczyć 20% wydatków związanych z użytkowaniem go, a także 50% VATu
CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład — najważniejsze elementy
Faktura wykupu z leasingu
Jeśli wykupujemy samochód z leasingu, to nie ma znaczenia jakie dane znajdą się na tym dokumencie w przypadku wykupu prywatnego. Nawet jeśli na fakturze będą dane firmy, to nie musimy go w ogóle wprowadzać do działalności. Jeśli tego nie zrobimy, mamy – jak już stwierdziliśmy – pół roku na jego odsprzedanie by nie zapłacić podatku. Warto jednak wspomnieć, że praktyka firm leasingowych jest taka, że raczej nie wystawiają one faktur z danymi osób prywatnych. Zwykle są one tymi samymi danymi, które znajdziemy na umowie leasingu, czyli danymi firmowymi.
Zdarza się, że po wykupieniu pojazdu z leasingu przekazuje się go w darowiźnie bliskiej osobie. W takiej sytuacji transakcja taka jest zwolniona z podatku. I tak podatku nie zapłacimy jeśli samochód zostanie przekazany osobie z I lub II grupy podatkowej. To małżonek, a także zstępni (dzieci, wnukowie), wstępni (rodzice, dziadkowie), a także pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teść, zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków,
Obdarowany musi pamiętać o tym, by samochodu nie odsprzedać przed upływem pół roku. Inaczej będzie musiał rozliczyć podatek. Inna sprawa to podatek VAT. Jeśli nie został on wcześniej odliczony, trzeba będzie go w takiej sytuacji rozliczyć.
Wykup samochodu z leasingu na firmę
Zdecydowanie najprostszym sposobem wykupu samochodu z leasingu jest wykup na firmę. Wprowadzamy go do środków trwałych i odliczamy wydatki. Jeśli zdecydujemy się go sprzedać, to niezależnie od czasu, który minął od wykupu, trzeba będzie od takiej transakcji zapłacić podatek dochodowy i rozliczyć VAT.
Wykup samochodu z leasingu od 2022
Od 2022 nie będzie możliwości wykupu prywatnego z leasingu. To wszystko efekt zapisów tzw. Polskiego Ładu. Każdy kto wykupi samochód do końca 2021 będzie mógł skorzystać z preferencji związanej z brakiem podatku jeśli auto wykupimy jako osoba prywatna i sprzedamy je nie wcześniej niż po pół roku. Wszystko to powoduje, że spora grupa przedsiębiorców decyduje się na szybsze zakończenie umów leasingu i wykup pojazdu.