Jak zwolnić pracownika?

Mniej zleceń, gorsza koniunktura mogą spowodować, że przedsiębiorca zastanawia się jak zwolnić pracownika? Nie jest to bardzo przyjemna chwila. Warto się do tego dobrze przygotować?

Pracownika można zwolnić na kilka sposobów. Prezentujemy kilka z nich pod względem formalnym.

Zwolnienie za porozumienie stron

Porozumienie stron nie jest typowym zwolnieniem. W tym przypadku bowiem obie strony decydują się rozwiązać umowę. Ustala się po prostu warunki rozstania, podpisuje odpowiedni dokument i można się rozejść. Porozumienie stron czasem proponowane jest przez pracodawców, którzy nie chcą zwalniać pracowników dyscyplinarnie. Zwolnienie dyscyplinarne może bowiem skutecznie utrudnić znalezienie nowej pracy. W takiej sytuacji pracodawca wykazuje dobrą wolę. Porozumienie stron nie daje możliwości odwołania się do sądu. No chyba, że któraś ze stron jest w stanie udowodnić działanie pod wpływem presji lub groźby. Porozumienie

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Zdecydowanie najbardziej klasycznym sposobem rozwiązania umowy jest jej wypowiedzenie.  Pozwala na zwolnienie pracownika bo taka jest decyzja pracodawcy. Wypowiedzenie może złożyć też pracownik. Rozwiązanie umowy w ten sposób daje tę przewagę, że druga strona nie musi go nawet podpisywać by zaczęło obowiązywać.

Wypowiedzenie umowy – formalności

Podstawowym wymogiem jest konieczność przygotowania go w formie pisemnej. W dokumencie takim musi być zawarty okres wypowiedzenia, a także przyczyna rozstania z pracownikiem. Co istotne, dokument wypowiedzenia musi zawierać pouczenie o prawie odwołania się od niego do sądu. Wręczając pracownikowi wypowiedzenie pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Wypowiedzenia nie można wręczyć kobiecie w ciąży, pracownikowi, który ma mniej niż 4 lata do emerytury, osobie, która jest akurat nieobecna w pracy choć usprawiedliwiła swoją nieobecność.

Czy trzeba zapłacić odprawę?

Pracodawcy bardzo często zastanawiają się, czy zwalniając pracownika będą musieli zapłacić odprawę. Prawo wskazuje sytuacje, w których będzie to obowiązkowe. I tak np. jeśli wypowiedzenie nie jest z winy pracownika, a np. ze względu na likwidację stanowiska pracy, to odprawa będzie pracownikowi się należała. Obowiązkowo będzie trzeba ją zapłacić jeśli w firmie pracuje więcej niż 20 osób. W przypadku mniejszych firm zależy to od ustaleń między pracownikami, a pracodawcą.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Warto pamiętać, że możliwe jest rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia. Ten tryb najczęściej stosuje się w sytuacji, gdy pracownik naruszył bardzo poważnie swoje obowiązki albo popełnił przestępstwo lub też utracił uprawnienia, które są mu niezbędne do wykonywania pracy. W takim przypadku mówimy potocznie o „dyscyplinarce”. Zwalniając pracownika w ten sposób, trzeba przekazać mu dokument na piśmie, w którym podana jest przyczyna rozwiązania umowy i pouczenie o możliwości odwołania się do sądu. Na złożenie takiego wypowiedzenia pracodawca ma miesiąc od momentu, w którym dowiedział się o sytuacji naruszenia przez pracownika obowiązków lub złamania prawa.

Możliwy jest też przypadek rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, gdy pracownik w ogóle nie zawinił. Pracodawca może zastosować taki tryb gdy pracownik jest nieobecny z powodu choroby dłużej niż 3 miesiące, gdy pracuje krócej niż pół roku albo gdy jego nieobecność trwa dłużej niż miesiąc i jest nieusprawiedliwiona.

Co może pracownik gdy otrzymuje wypowiedzenie?
Wręczenie wypowiedzenia pracownikowi powoduje, że nabywa on nowe prawa. Przede wszystkim możliwość odwołania się do sądu. Ten może stwierdzić bezskuteczność wypowiedzenia, a także przywrócenie do pracy i wypłatę wynagrodzenia za czas pozostawania w stosunku pracy, a nawet wypłatę odszkodowania.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!