Przedsiębiorca, w przeciwieństwie do pracownika etatowego, musi rozliczać podatki na bieżąco, a nie tylko raz w roku przy okazji składania rocznego rozliczenia. Skąd wiadomo ile trzeba zapłacić i jak obliczyć ten podatek?
Pracownik zatrudniony na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej nie musi rozliczać podatków co miesiąc czy co kwartał. Są one rozliczane przez pracodawcę lub zleceniodawcę (w zależności od rodzaju umowy). Przedsiębiorca musi podatki rozliczyć samodzielnie. Mało tego. Musi to robić co miesiąc lub co kwartał, płacąc zaliczki na podatek dochodowy. Skąd wiadomo ile zapłacić?
Forma opodatkowania
O ile pracownicy musza być rozliczani według jednej formy opodatkowania (skala progresywna), o tyle przedsiębiorcy mają do wyboru ich kilka. Zdecydowanie najprostszy jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka procentowa podatku zależy od rodzaju prowadzonej działalności, a także od tego jaka usługa została zrealizowana lub jaki towar sprzedany. Lista stawek ryczałtowych zależnych od konkretnej działalności znajduje się w tym materiale Tabela stawek ryczałtu 2022r. Jak rozliczyć ryczałt – Mała Księgowość (rp.pl)
Mamy też oczywiście skalę progresywną i podatek liniowy, który jest stały i wynosi 19%. Skala progresywna to 17% dla dochodów do 120 000 zł (minus 5100 zł). Powyżej tej kwoty płacimy 32% od nadwyżki ponad 120 000 zł
Jak policzyć podatek?
Jak już wspomnieliśmy najłatwiej będzie policzyć podatek przy rozliczeniu ryczałtowym. Sumujemy po prostu wszystkie przychody z danego miesiąca i płacimy podatek zgodnie ze stawką procentową przynależną dla określonej działalności. W przypadku ryczałtu nie są ważne koszty, które zostały poniesione w działalności. Liczy się przychód. W przypadku podatku progresywnego czy liniowego, „do gry” wchodzą koszty działalności, a także składki ZUS. Sprawa nie jest jednak tak skomplikowana jak się wydaje.
Jeśli przedsiębiorca decyduje się samodzielnie prowadzić księgowość i regularnie dodaje do systemu dokumenty księgowe, to zyskuje na tym, że system podaje mu na bieżąco symulację wysokości podatku, który będzie trzeba zapłacić. I to zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT ( o ile jest czynnym podatnikiem VAT). Nie trzeba więc samemu wyliczać podatku. Jedynym obowiązkiem jest właściwie opisać wgrany do systemy dokument. System nie dość, że pomoże na koniec miesiąca wyliczyć realną wartość podatku, to na dodatek stworzy deklaracje, które trzeba będzie w określonych wypadkach wysłać do urzędu. Zamieni też wszystkie wyliczenia w plik JPK VAT, który zostanie przekazany do urzędu.
Skąd wiadomo ile podatku trzeba zapłacić?
Podstawą do tego, żeby podatek został dobrze obliczony, jest dodawanie wszystkich dokumentów księgowych do systemu i to w miarę regularnie, a nie tylko raz w miesiącu. Wtedy będziemy zawsze wiedzieć o tym, ile będzie trzeba zapłacić podatku.
System samodzielnie liczy też składki ZUS i wszystkie inne zobowiązania.