Motocykl dla części przedsiębiorców jest świetnym zamiennikiem samochodu. Łatwiej przejechać przez zatłoczone ulice i sporo więcej możliwości zaparkowania. Czy motocykl może być kosztem firmowym?
Nie tylko niższe koszty utrzymania ale przede wszystkim wygoda związana z łatwiejszym pokonywaniem odległości w zatłoczonych miastach i mniej kłopotów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Motocykle stają się ciekawą alternatywą dla samochodów. Czy mogą być pojazdem wykorzystywanym w firmie?
Co to jest motocykl?
Zanim wyjaśnimy zawiłości związane z rozliczaniem motocykla w firma, dobrze jest spojrzeć w definicję. Ta będzie potrzebna do właściwego zakwalifikowania w kosztach. I tak według prawa o ruchu drogowym motocykl jest pojazdem samochodowym dwukołowym, dwukołowym z bocznym wózkiem albo trójkołowym o symetrycznym położeniu kół. Definicje pojazdu znajdziemy też w ustawie o PIT. Pojazd samochodowy jest pojazdem o dopuszczalnej masie nie większej niż 3,5 tony, który jest przystosowany do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Wyjątkiem jest pojazd, który ma jeden rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej lub też pojazd specjalny, który wykorzystywany jest do ściśle określonych celów, np. koparka, agregat elektryczny.
Zgodnie z tymi przepisami, motocykl traktowany jest jako pojazd samochodowy. Wynika z tego, że jeśli będziemy chcieli zakupić motocykl do firmy i użytkować go do celów firmowych, trzeba będzie zastosować przepisy, które odnoszą się do pojazdów samochodowych. W przypadku VAT będziemy rozliczać motocykl tak samo jak pojazd samochodowy. Gdy będzie wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, to możemy odliczyć 100% VAT. Trzeba jednak będzie prowadzić ewidencję przebiegu i przygotować regulamin użytkowania pojazdu. Gdy motocykl będzie użytkowany zarówno prywatnie, jak i w celach służbowych, można będzie odliczyć połowę podatku VAT.
Kask motocyklowy w kosztach
Najwięcej kontrowersji budzić może konieczność zakupu odzieży ochronnej, a także kasku. O ile bowiem rozliczenie paliwa czy zakup samego motocykla będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu, o tyle problem pojawia się w sytuacji zakupu odzieży ochronnej. Większość interpretacji urzędników skłania się ku opcji, że zakup odzieży ochronnej nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Dlaczego? Urzędnicy są zdania, że po pierwsze ten zakup nie ma wpływu na osiąganie przychodu, a po drugie można je uznać za zakup do celów osobistych. Przede wszystkim ze względu na fakt, że są one dobierane indywidualnie. Żeby dało się je wliczyć w koszty nie mogą być traktowane jako odzież osobistą, czyli np. muszą mieć logotyp firmowy.
Amortyzacja motocykla
Jeśli motocykl w firmie będzie wykorzystywany dłużej niż rok, trzeba go uznać za środek trwały. Gdy jego wartość jest niższa niż 10 000 zł, to można zastosować jednorazową amortyzację. W przypadku wyższej wartości, amortyzację rozliczamy tak jak w przypadku samochodu.
„