Najem okazjonalny – co to jest i jak działa?

Co to jest najem okazjonalny? Jakich formalności wymaga? Kto może skorzystać z najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny ma w znacznie większym stopniu chronić interesy właściciela nieruchomości. Żeby jednak zaczął „działać” konieczne jest spełnienie określonych formalności.

Jak wiadomo, prawa właściciela lokalu, który wynajmuje swoją nieruchomość, są w dosyć dużym stopniu ograniczone. Mówiąc wprost, gdy lokator nie płaci za wynajem, właściciel nie ma wielu możliwości by szybko mieszkania go wyrzucić. By pomóc właścicielom nieruchomości, do obrotu prawnego kilka lat temu wprowadzono pojęcie „najem okazjonalny”.

Co to jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny to forma umowy najmu lokalu, która odnosi się wyłącznie do lokalu mieszkalnego. Umowa taka musi być zawarta na czas określony, który nie jest dłuższy niż 10 lat. Co istotne, z najmu okazjonalnego może skorzystać wyłącznie osoba, która wynajmuje swoje mieszkanie jako osoba prywatna. Nie da się więc zastosować takiego przepisu jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wynajmu mieszkań.

Co zrobić, żeby umowa najmu okazjonalnego była ważna?

Do tego by umowa najmu mogła być zakwalifikowana jako umowa najmu okazjonalnego oprócz spełnienia określonej formy pisemnej, koniecznie musi być zgłoszona naczelnikowi urzędu skarbowego. Właściciel mieszkania ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy.

Forma najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego formalnie niewiele różni się od zwykłej umowy najmu. Zapisy są praktycznie takie same. Określamy w niej okres najmu, wysokość opłat obowiązki stron. Elementem wyróżniającym jest oświadczenie składane przez najemcę o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w umowie. Takie oświadczenie składane jest w formie aktu notarialnego. Dodatkowo najemca musi wskazać w tym dokumencie dane innej nieruchomości, w której zamieszka, jeśli będzie trzeba się wyprowadzić. Żeby można było spełnić ten warunkiem, potrzebne jest również oświadczenie właściciela lub użytkownika drugiej nieruchomości, w którym wyraża ona zgodę na przyjęcie najemcy we wskazanym w oświadczeniu notarialnym lokalu.

Podstawową zaletą umowy najmu okazjonalnego jest gwarancja udzielana właścicielowi mieszkania, że w razie wypowiedzenia umowy lub jej zerwania lokator opuści mieszkanie.

Podobnie jak w przypadku „zwykłej” umowy najmu, także w przypadku najmu okazjonalnego lokator wpłaca kaucję. Kaucja taka nie może być jednak wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu.

Jak eksmitować lokatora, który nie płaci?

W przypadku, gdy skończy się czas obowiązywania umowy najmu, a lokator nie będzie chciał opuścić lokalu, wykorzystujemy możliwości, które daje nam umowa najmu okazjonalnego. Pierwszym krokiem jest pisemne żądanie by lokator opuścił zajmowany lokal. W piśmie trzeba wpisać termin opróżnienia lokalu. Nie może być jednak dłuższy niż 7 dni. Jeśli lokator nie wykona żądania, właściciel musi zawnioskować o nadanie klauzuli wykonalności. Wniosek składa się do komornika. Komornik rozpocznie eksmisję lokatora.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!