Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy. Jak rozliczyć?

Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy rozliczona i wpłacona samodzielnie przez przedsiębiorcę, to zdecydowana różnica w stosunku do sytuacji gdy pracujesz „dla kogoś”.

W sytuacji gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę albo tez wykonujemy swoje obowiązki na podstawie umowy cywilno-prawnej (umowa zlecenie czy umowa o dzieło), podatki rozliczane są przez tego kto zleca nam konkretną pracę. Jako zatrudnieni otrzymujemy na konto kwotę po wszystkich potrąceniach.

W sytuacji gdy stajesz się przedsiębiorcą, zaliczka na podatek dochodowy staje się sporym wyzwaniem. Szczególnie, że trzeba rozliczyć ją samodzielnie, a oprócz tego opłacić konieczny podatek.

Jak zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, będziesz musiał jako przedsiębiorca samodzielnie go wyliczyć. Wiele programów księgowych wylicza zaliczkę na podatek na koniec każdego miesiąca. Pomoże ci w tym również księgowy. Zaliczka na podatek będzie zależała od tego w jaki sposób rozliczasz się. Jeśli rozliczasz się zgodnie ze skalą podatkową lub podatkiem liniowym to rozliczasz je na koniec miesiąca w zależności od tego jak wysoki dochód osiąga działalność gospodarcza.

Deklaracje na podatek

Od kilku lat nie trzeba składać deklaracji miesięcznych razem z zaliczką na podatek dochodowy. Po obliczeniu kwoty podatku, trzeba go wpłacić do urzędu skarbowego. Każdy podatnik posiada mikrorachunek podatkowy. To rodzaj indywidualnego rachunku bankowego, przypisanego do konkretnego podatnika. Na mikrorachunek wpłacamy np. zaliczki na podatek dochodowy i rozliczamy podatek VAT. Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu, działa on na podobnej zasadzie jak indywidualny rachunek bankowy dostawcy gazu lub energii elektrycznej. Indywidualny rachunek pomaga rzetelniej prowadzić wszystkie rozliczenia.

CZYTAJ TAKŻE: 10 pomysłów, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy

Mikrorachunek podatkowy

Systemy bankowe mają dziś funkcjonalności pozwalające praktycznie bez kłopotu zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać rodzaj podatku (w tym przypadku będzie to zaliczka na podatek dochodowy) i oznaczenie okresu za jaki jest ona wpłacana. Jeśli rozliczamy się miesięcznie, to oznaczamy miesiąc, za który płacimy. Jeśli kwartał, to kwartał.

Strata w firmie. Co z zaliczką na podatek dochodowy?

Prowadząc działalność gospodarczą, możesz mieć okresy gdy poniesiesz stratę finansową. W takiej sytuacji nie zapłacisz zaliczki na podatek. Mało tego. W żaden sposób nie musisz informować fiskusa, że firma nie wygenerowała zysku.

Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy

Termin zapłaty zaliczki zależy od tego, czy przedsiębiorca wybiera okres rozliczeń miesięczny, czy kwartalny. Niezależnie od tego, czy rozlicza się skalą podatkową, czy podatkiem liniowym, termin opłacenia zaliczki na podatek zawsze będzie taki sam.

W przypadku rozliczenia miesięcznego, zaliczkę na podatek trzeba wpłacić do 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, którego dotyczy zaliczka. Jeśli więc rozpoczynasz działalność w styczniu, to za styczeń zaliczkę podatkową zapłacisz do 20 lutego.

W przypadku rozliczenia kwartalnego, podatek płacimy do 20. dnia miesiąca, który następuje po kwartale, które zaliczka dotyczy. Innymi słowy, zaliczka podatkowa za pierwszy kwartał (za miesiące styczeń, luty, marzec) trzeba zapłacić do 20 kwietnia.

Jeśli dzień zapłaty zaliczki podatku przypada na dzień wolny, należy ją uregulować w najbliższy po nim dzień roboczy.

 

 

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!