Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy.

Wysokiej klasy specjaliści, programiści, analitycy decydują się coraz częściej na przejście z etatu na umowę B2B czyli uruchomienie działalności gospodarczej i świadczenie usług dla obecnego pracodawcy, zamiast pozostawania w stosunku pracy. Jest to tzw. samozatrudnienie. Jak to wygląda i jakie obowiązki ma osoba świadcząca usługi w ramach umowy B2B?

Co to jest umowa B2B?

Umowa B2B (z ang. business-to-business) to jest umową cywilnoprawną zawieraną między dwoma przedsiębiorcami. Strony umowy prowadzą działalność gospodarczą lub spółkę. Umowa, jak przystało na umowę cywilnoprawną może być zawarta praktycznie w dowolny sposób. Korzysta się bowiem ze swobody zawierania umów.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie – wzór do pobrania
CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło – wzór z umówieniem do pobrania

Różnica między B2B, a umową o pracę

Choć po przejściu z umowy etatowej na umowę B2B, charakter pracy i zadania nie ulegają zmianie, pod względem formalnym różnic jest sporo. Choćby taka, że prawa i obowiązki pracownika zatrudnionego na etacie regulują przepisy kodeksu pracy. Umowa B2B natomiast regulowana jest przez kodeks cywilny. I tak umowa o pracę wymaga określenia dokładnego czasu i miejsca wykonywania obowiązków. Określa się też wymiar należnego urlopu. W przypadku umowy B2B nie można narzucić miejsca i czasu wykonywania obowiązków. Dodatkowo można też ustalić, że część zadań będą realizować podwykonawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa B2B z pracownikiem. Jakie koszty dla pracodawcy?

Urlop przy umowie B2B

Zasadniczą różnicą jest kwestia urlopu. W przypadku umowy o pracę, płatny urlop należny jest zawsze. Dodatkowo przysługuje też zwolnienie lekarskie. W przypadku umowy B2B nie ma możliwości skorzystania „odgórnie” z urlopu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku B2B w ogóle nie ma mowy o dniach wolnych. Kwestie nieobecności czy urlopu strony ustalają sobie wzajemnie.

Praktyka pokazuje, że zwykle ustala się liczbę dni wolnych do wykorzystania w podobnym wymiarze jak przy umowie o pracę.

ZUS i składki

Inną różnicą jest sprawa rozliczania składek ZUS. W przypadku pracownika etatowego, składki ZUS rozliczane są przez pracodawcę. Przy współpracy na zasadzie działalności gospodarczej, każdy musi rozliczać sobie to samodzielnie.

Samozatrudnienie u obecnego pracodawcy

Najczęściej umowa B2B jest efektem konsultacji między pracodawcą i pracownikiem, współpracujących ze sobą od dłuższego czasu. Z perspektywy pracodawcy korzyścią są mniejsze obowiązki związane z zatrudnieniem, niższe koszty kadrowe. Z drugiej jednak strony pracodawca musi wziąć pod uwagę i uszanować większą elastyczność w zakresie wykonywania obowiązków przez drugą stronę.

Czy B2B się opłaca?

Z perspektywy pracownika też należy ustalić kwestię opłacalności takiego rozwiązania. Jeśli bowiem umowa B2B ma być podpisana z obecnym pracodawcą, to samozatrudniony nie może skorzystać ani z Ulgi na start ani  z małego ZUS-u. Dotyczy to tych osób, które wcześniej w ramach etatu realizowały te same obowiązki, które teraz mają być czyli te same usługi, ale na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Mało tego. W takiej sytuacji samozatrudniony nie może tez od razu wybrać podatku liniowego lub ryczałtu.

CZYTAJ TAKŻE: Formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jak płacisz najniższe podatki?

B2B z nowym pracodawcą

Trochę inaczej sprawa wygląda jeśli decydujemy się na samozatrudnienie podpisując umowę z innym pracodawcą. W takiej sytuacji można skorzystać z preferencyjnego ZUSu i ulgi na start. Można też swobodnie wybrać formę opodatkowania. Można skorzystać z pełnego wachlarza możliwości: podatku liniowego, skali podatkowej, jak i ryczałtu.

Przejście na B2B – obowiązki

Podstawowym obowiązkiem osoby samozatrudnionej jest konieczność samodzielnego rozliczania się. To jak skomplikowane będą te rozliczenia zależy w dużej mierze od wybranej formy opodatkowania. Znaczenie ma też to, czy pracownik-przedsiębiorca będzie czynnym płatnikiem VAT. Do innych obowiązków należy np. konieczność wystawiania faktur, a także rozliczania samodzielnie składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek. Te wszystkie czynności można zlecić biuru rachunkowemu. Koszt księgowości nie jest duży, a może dość skutecznie odciążyć przedsiębiorcę.

CZYTAJ TAKŻE: Samozatrudnienie i finanse. O czym musisz pamiętać?

Przejście na B2B – czy to się opłaca?

Oczywiście opłacalność samozatrudnienia każdy musi samodzielnie obliczyć. W przypadku umowy o pracę faktycznie na konto pracownika wpływa ok. 60 proc. kwoty, którą musi wyłożyć pracodawca. Mówiąc wprost przy pensji na poziomie 6 000 zł netto, koszt dla pracodawcy to prawie 10 000 zł. Gdy pracownik przechodzi na samozatrudnienie, pracodawca zapłaci mniej bo nie musi rozliczać dodatkowych podatków, czy składek.

Pracownik – przedsiębiorcy wystawia jednak fakturę, z której samodzielnie rozlicza składki i podatki. Jednak takie rozwiązanie również może się opłacać ponieważ przedsiębiorca może zaliczyć wydatki związane z prowadzonym biznesem do kosztów działalności. Chodzi tu np. o zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania.

Zalety samozatrudnienia

Nie bez znaczenia jest też to, że samozatrudniony może swoje obowiązki wykonywać w sposób bardzo elastyczny i swobodny. Może sam określić sobie czas i miejsce pracy. Może też pracować dla kilku firm jednocześnie. Dla wielu samozatrudnionych niewątpliwą zaletą jest możliwość skorzystania z leasingu. W ten sposób można finansować zakup sprzętu elektronicznego czy samochodu.

CZYTAJ TAKŻE: Motocykl w kosztach firmowych. Jak rozliczyć zakup motocykla?

Ryzyka samozatrudnienia

Nie można zapominać, że samozatrudnienie wiąże się tez z określonymi ryzykami. Głównie chodzi o to, że urzędnicy mogą zakwestionować zasadność umowy B2B jeśli pracownik w rzeczywistości pracuje w sposób, który przynależy umowie o pracę. Mało tego. W przypadku umowy B2B za wszelkie aktywności pełną odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca – samozatrudniony. W przypadku etatu taka odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza działalność gospodarcza – o czym pamiętać

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!