Recesja, a kryzys. Czy to znaczą to samo?

Recesja i kryzys to pojęcia używane obecnie wyjątkowo często. Szczególnie słowo recesja odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Czy recesja jest tym samym co kryzys?

Co to jest recesja?

Recesja jest zjawiskiem gospodarczym, gdy hamuje tempo wzrostu gospodarczego. Skutkiem tego jest spadek produktu krajowego brutto. Najczęściej zwiastunem recesji jest giełdowa bessa. Recesja to naturalne zjawisko, które potwierdza, że gospodarka porusza się cyklicznie. Recesja jest to pierwszy etap kryzysu. Tłumacząc więc oba pojęcia, można przyjąć, że kryzys ma znaczenie szersze. Recesja jest elementem kryzysu. Jego pierwszym etapem.

Recesja techniczna – co to jest?

Recesja to sytuacja, gdy PKB zmniejsza się przez kolejne dwa kwartały roku lub lata następujące po sobie. Problemem jest jednak to, że dane gospodarcze prezentowane są z opóźnieniem co nie pozwala wystarczająco szybko zareagować i zmienić np. politykę fiskalną. Kłopot też w tym, że spadek PKB może wskazywać kilka różnych wskaźników. Jest też ryzyko, że konkretne dane są związane z sezonowością. W związku z tym ustalono, że do sprawdzania czy mamy do czynienia z recesją będzie się używać jednej miary. Recesja techniczna to recesja określana na podstawie jednego wskaźnika, bez uwzględniania sezonowości.

Skutki recesji

Skutkiem recesji jest kryzys. Spada produkcja, rośnie bezrobocie. Wszystko dlatego, że firmy zarabiają coraz mniej, spada też poziom inwestycji. Kryzys, który rozpoczyna recesja może mieć różne natężenie. Kryzys może prowadzić do bankructwa firm z różnych branż. Spada konsumpcja, klienci kupują mniej więc firmy coraz mniej zarabiają. Mało tego. Firmy decydują się też zamrożenie płac albo nawet na ich obniżenie. Skutkiem tego jest pogarszająca się sytuacja gospodarstw domowych. Choćby z powodu tego, że obniża się zdolność kredytowa.

Sposoby walki z recesją?

Recesja może być zwalczana na kilka sposobów. Jednym z nich jest obniżka podatków dla firm. To skłania przedsiębiorców do zwiększenia poziomu inwestycji. Skutki recesji można też ograniczyć poprzez likwidację lub zmniejszenie wydatków socjalnych. Recesja hamowana jest też poprzez obniżenie stóp procentowych. Dzięki temu bardziej dostępne są np. kredyty, co powoduje przyspieszenie konsumpcji i docelowo powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Recesja, kryzys gospodarczy to czas trudniejszych warunków prowadzenia biznesu. Bankructwa „oczyszczają” jednak gospodarkę z firm źle prowadzonych, które mają niestabilne finanse. Kryzysy wygrywają przedsiębiorstwa silne, takie, które potrafią trzymać w ryzach koszty i są w stanie rozwijać się. Kryzys to zdaniem ekonomistów czas weryfikacji wielu modeli biznesowych. Szybko okazuje się bowiem, które rozwiązania się sprawdzają, a które nie.

W przypadku małych firm warto od razu ciąć koszty. Oszczędności są najważniejsze. Na czym warto oszczędzać? Przede wszystkim z pomieszczeń biurowych. Koniecznie trzeba spróbować zrenegocjować czynsze. Jeśli się da, „skasuj” tak dużo leasingów i kredytów ile się tylko da. Spłać je jak najszybciej i zastanów się szczególnie mocno zanim zdecydujesz się na kolejny. Dobrym sposobem na oszczędności jest rezygnacja z abonamentów i subskrypcji. Zastanów się, które nie są wykorzystywane w 100 proc. i czy można je zamienić innymi, tańszymi. Jeśli wystawiasz faktury klientom biznesowym, z większą niż do tej pory ostrożnością podejdź do odroczonego terminu płatności. Preferuj tych, którzy płacą od razu.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!