Ryczałt podatkowy jest często wybieraną przez przedsiębiorców formą rozliczania podatków. Wszystko przez swoją prostotę. Dla kogo jest ryczałt? Jakie trzeba spełnić wymagania by rozliczać się ryczałtem?
Jak działa ryczałt?
Ryczałt jest bardzo prostym sposobem na obliczanie podatków. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem płacą podatek od przychodu. Nie muszą więc rozliczać kosztów działalności tak by obniżyć podstawę opodatkowania (jak to jest np. przy podatku progresywnym).
Jak rozliczać się ryczałtem?
Żeby rozliczać się ryczałtem trzeba zgłosić taką chęć do urzędu skarbowego. Gdy rozpoczynamy działalność rozliczając się ryczałtem zgłoszenie musi trafić do urzędu zanim ją rozpoczniemy, nie później niż w chwili uzyskania pierwszego przychodu.
Jeśli chcemy się rozliczać ryczałtem prowadząc już działalność, trzeba takie zgłoszenie złożyć do 20. Dnia następnego miesiąca. Gdy ryczałtem chcemy się rozliczać jako spółka osobowa, to wniosek muszą złożyć wszyscy wspólnicy.
Kto może rozliczać się ryczałtem?
Ryczałem mogą rozliczać się ci przedsiębiorcy, który w poprzednim roku uzyskali z działalności przychód mniejszy niż 2 mln euro. Jeśli założyliśmy nową działalność i wybraliśmy limit, to w razie przekroczenia limitu można kontynuować rozliczenie ryczałtem do końca tego roku. Dopiero w kolejnym trzeba zmienić formę rozliczenia.
Kto nie może rozliczać się ryczałtem?
Skoro wiemy kto może rozliczać się ryczałtem warto wymienić te rodzaje działalności, które ryczałtem nie mogą się rozliczać. Na pewno będzie to prowadzenie aptek, handel dewizami, handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a także wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Ryczałtu nie można wybrać osoba, która przechodzi z etatu na jednoosobową działalność i będzie świadczyć takie same usługi dla byłego lub obecnego pracodawcy.
Ile wynosi ryczałt podatkowy
Stawki podatku ryczałtowego zależą od rodzaju prowadzonej działalności. W danej branży, czy rodzaju biznesu płaci się określoną stawkę. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność o dużym stopniu różnorodności stawka ryczałtowa będzie odpowiednia dla określonej części biznesu. Jest ona wybierana raz i się nie zmienia. Warto wiedzieć, że w przypadku ryczałtu nie liczy się dochód, a przychód. Jest to więc dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy prowadzą wysokomarżowy biznes i mają mało kosztów związanych z prowadzoną działalnością.
Stawki ryczałtu w 2021 roku dla działalności gospodarczej wynoszą: 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.
Stawki ryczałtu 2021:
- 7% dla wolnych zawodów,
- 15% – świadczenie niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwo w handlu hurtowym, reklamowym, fotografii,
- 12,5% od przychodów m.in. z tytułu umowy najmu nieruchomości, ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem, od nadwyżki ponad 100 000 zł,
- 10% od przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek,
- 8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; od przychodów m.in. z tytułu najmu nieruchomości, ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem, do kwoty 100 000 zł,
- 5,5% m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
- 3,0% m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu, ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą,
- 2% ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych
źródło stawek: gov.pl
Przedsiębiorca, który wybrał ryczałt ewidencjonowany musi prowadzić ewidencję przychodów. Nie musi jednak nigdzie ujmować kosztów działalności. Forma prowadzenia tej ewidencji jest dowolna. Może to być robione odręcznie lub przy pomocy programu komputerowego.
Odliczenia od podatku przy ryczałcie
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku ryczałtu nie odlicza się od przychodu kosztów prowadzenia działalności. Wyjątek stanowią składki na ubezpieczenie społeczne. Wartość zapłaconych składek odejmujemy od przychodu. Dopiero to zostanie jest podstawą do obliczenia kwoty ryczałtu.