Zaległości podatkowe mogą być spowodowane różnymi nieprzewidzianymi okolicznościami. Jak się okazuje, przedsiębiorca może zawnioskować nie tylko o rozłożenie zaległości na raty ale także o jej umorzenie. W jaki sposób?
Przedsiębiorca musi płacić podatki w terminie. Może się jednak zdarzyć, że na skutek nieprzewidzianych sytuacji dojdzie do zaległości podatkowych. W razie kłopotów z uregulowaniem ich od razu można złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty, a także o umorzenie.
Umorzenie zaległości
Ordynacja podatkowa zakłada możliwość umorzenia zaległości podatkowych. Prawo przewiduje, że w określonych sytuacjach organ podatkowy może umorzyć zaległość podatkową. Przede wszystkim musi to być uzasadnione ważnym interesem podatnika albo interesem publicznym. Co istotne, umorzenie zaległości możliwe jest wyłącznie na wniosek podatnika. Umorzenie dotyczyć może tylko zaległości podatkowej, czyli zobowiązania, którego termin zapłaty już minął. Nie można umorzyć podatku, którego termin płatności jeszcze nie minął.
Jak umorzyć zaległości podatkowe?
Umorzenie zaległości podatkowej zaczyna się od wniosku podatnika. Sam podatnik musi o to poprosić urząd skarbowy. Ordynacja podatkowa przewiduje jednak sytuację, w której to urzędnicy sami mogą rozpocząć procedurę umorzenia zaległości. Może tak być, gdy istnieje przypuszczenie, że w ramach postępowania egzekucyjnego nie będzie można uzyskać kwoty, która przewyższy wydatki egzekucyjne albo gdy zaległość podatkowa nie jest wyższa niż pięciokrotność wartości kosztów upomnienia albo gdy podatnik zmarł i nie zostawił żadnego majątku, a nie ma spadkobierców. Jeśli choć jedna z tych przesłanek zajdzie, nie oznacza to automatycznie umorzenia zaległości. W tym przypadku procedura jest uproszczona. Decyzja o umorzeniu zaległości pozostawiana jest w aktach sprawy.
CZYTAJ TAKŻE:Pomyłka na fakturze. Jak ją poprawić?
Kiedy można umorzyć zaległość?
No dobrze, a co w sytuacji gdy to sam podatnik chciałby poprosić o umorzenie zaległości podatkowej. Jak już wspomnieliśmy, urzędnicy mogą umorzyć zaległość podatkową jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika albo interesem publicznym. Chodzi np. o sytuacje losowe, które spowodowały, że podatnik nie jest w stanie zapłacić podatku w terminie. Interes publiczny zakłada sytuację, w której zapłata zaległości powodowałaby konieczność sięgnięcia przez podatnika po pomoc państwa. Warto pamiętać, że nie chodzi tu o sytuację, w której podatnik boryka się z przejściowymi problemami finansowymi. Mowa jest raczej o poważnych, losowych zdarzeniach.
Czy zaległość podatkowa jest umarzana zawsze?
Do umorzenia zaległości podatkowej nie wystarczy samo złożenie wniosku. Dopiero po nim jest wydawana decyzja, która jest uznaniowa. Urzędnicy mają pełną swobodę w tym zakresie. Nawet jeśli umorzenie byłoby korzystne z perspektywy interesu podatnika albo publicznego, wcale nie muszą się na nie zgodzić. Jeśli zaległość podatkowa dotyczy podatku dla samorządu terytorialnego, które pobiera naczelnik urzędu skarbowego, to o możliwości umorzenia zaległości decyzję podejmuje naczelnik urzędu skarbowego. Decyzja o umorzeniu zaległości nie jest zaskarżalna.
To wszystko powoduje, że złożenie wniosku o umorzenie zaległości podatkowych rodzi konkretne ryzyko. Jeśli urząd nie umorzy zaległości, to trzeba będzie zapłacić całą zaległość z odsetkami.