Urlop wypoczynkowy. Kiedy można go udzielić?

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Kiedy trzeba udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy – zasady

Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na umowie o pracę. Przysługuje co roku, musi być nieprzerwany i płatny. Celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił pracownika. Co do zasady urlopu nie można się zrzec, jest to bowiem prawo podmiotowe o charakterze osobistym. Musi on też być wykorzystany bezpośrednio. Pracownik nie może zdecydować o tym, że nie wykorzysta urlopu, tak samo jak pracodawca nie może stwierdzić, że nie będzie go udzielał. Gdyby takie postanowienia zostały zapisane w umowie między pracownikiem, a pracodawcą, to są one nieważne. Osobisty charakter urlopu oznacza, że nie można go np. przenieść na kolegę z pracy

Kiedy można udzielić urlopu?

Podstawowa zasada udzielania urlopu wypoczynkowego jest taka, że można go udzielić pracownikowi za dni, które są jego dniami pracy, zgodnie z rozkładem czasu pracy. Znaczy to dokładnie tyle, że urlop wypoczynkowy będzie obowiązywał nie tylko w dni powszednie. Jeśli system pracy zakłada wykonywanie obowiązków zawodowych również w sobotę albo niedzielę, to urlop wypoczynkowy też jest udzielany na te dni.

Urlop wypoczynkowy musi być udzielony w roku kalendarzowym, w którym należy się on pracownikowi. Zwykle jest tak, że urlop udzielany jest zgodnie ze stworzonym wcześniej w firmie planem urlopów. Co za tym idzie, pracownik za każdym razem musi złożyć wniosek o urlop, a pracodawca nie może go zmusić do wykorzystania urlopu. Chodzi tu przede wszystkim o to, że pracodawca nie może „odgórnie” ustalać terminu urlopu i wysłać na niego pracowników. Musi to być z nimi uzgodnione.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Długość urlopu wypoczynkowego nie jest dowolna. Określa to ustawa. W zależności od stażu pracy urlop wynosi od 20 do 26 dni w każdym roku. I to jest standardowa długość urlopu. Może być go trochę więcej jeśli pracownik jest objęty szczegółowymi przepisami. Do czasu pracy, który ma wpływ na długość urlopu, wlicza się też okres nauki. I tak ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej daje nam 3 lata stażu, średniej szkoły zawodowej – czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, średniej szkoły zawodowej- 5 lat, średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata, szkoły policealnej – 6 lat, szkoły wyższej (niezależnie czy studia ukończono z tytułem zawodowym licencjata, czy magistra) – 8 lat.

Liczy się zawsze „najwyższy” stopień wykształcenia. Jeśli więc pracownik ma wyższe wykształcenie, to do stażu zaliczymy tylko studia, a nie szkołę średnią.

Termin urlopu

Plan urlopów pomaga w przydzielaniu urlopów pomiędzy pracowników firmy. Plan taki tworzy się jednak z uwzględnieniem wniosku pracownika. Plan urlopów przekazuje się potem do ogólnej informacji dla pracowników. Jeśli planu urlopu nie ma, to urlop wypoczynkowy przydziela się na wniosek pracownika.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowa...

Firma na próbę, zarabiani...

Czy można mieć dwie dział...

Czy można posiadać więcej...

Czynny żal. Jak działa? W...

Czynny żal pozwala unikną...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zadatek czy zaliczka

Zadatek i zaliczka to poj...

Kalkulator odsetek ustawo...

Kalkulator odsetek ustawo...

Mały ZUS i działalność go...

Czy działalność gospodar...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!