Tak jak w przypadku jednoosobowej działalności, tak i w przypadku spółki możliwe jest jej zawieszenie. Jak wygląda zawieszenie spółki z o.o.? Tłumaczymy
Nawet najlepszy pomysł biznesowy może okazać się nietrafiony albo też biznes może nie przynosić takich zysków jakich oczekujemy. Jeśli borykamy się z przejściowymi trudnościami związanymi z działalnością spółki, to nie trzeba jej od razu likwidować. Wystarczy zawieszenie spółki.
Jak zawiesić spółkę?
Zawieszenia spółki można dokonać (analogicznie jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności) jeśli nie zatrudnia się pracowników. Można zawiesić spółkę, która współpracuje z innymi podmiotami na podstawie umów innych niż umowa o pracę. Powód zawieszenia spółki może być dowolny. Spółka może być zawieszona na czas od 30 dni do 24 miesięcy.
Zawieszenie spółki z o.o – korzyści
Zawieszenie spółki z o.o. daje sporo korzyści. Przede wszystkim spółka jest zwolniona z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy CIT. Nie trzeba też składać żadnych deklaracji, chociażby VAT. Zawieszenie spółki to okres przejściowy. Spółka nie może prowadzić bieżących działań związanych z funkcjonowaniem biznesu. Można jednak robić wszystko to, co służy zabezpieczeniu finansowania, a także prowadzić takie działania, które umożliwią wznowienie działalności.
Zawieszenie spółki – wejście w życie
Zawieszenie następuje w dniu, który jest określony we wniosku do KRS. Data nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku.
Żeby zawiesić spółkę z o.o trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Portalu Rejestrów Sądowych. Do zawieszenie działalności spółki konieczna jest uchwała o zawieszeniu spółki podjęta przez zarząd albo wspólników.
Jeśli spółka zostanie zawieszona w trakcie roku obrotowego, trzeba będzie złożyć sprawozdanie finansowe za miesiące, w których biznes był aktywny. Zwolnienie z konieczności złożenia sprawozdania finansowego pojawia się wtedy gdy działalność zawieszona jest na cały okres obrotowy.
Co można robić w trakcie zawieszenia spółki z o.o?
Gdy spółka z o.o jest zawieszona może ona zbywać wyposażenie własne i środki trwałe, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały jeszcze przed datą, kiedy zawieszono działalność gospodarczą, a także wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, wliczając w to rozwiązywanie zawartych wcześniej umów, a także osiągać przychody finansowe. W czasie zawieszenia trzeba też opłacać podatki takie jak podatek od nieruchomości, czy podatek od środków transportu
Zawieszenie spółki z o.o. zatrudniającej pracowników
Jeśli spółka zatrudnia pracowników na umowę o pracę, to najpierw trzeba takie umowy rozwiązać, a dopiero potem złożyć wniosek o zawieszenie spółki z o.o.
Wznowienie działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Działalność spółki z o.o można wznowić poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Maksymalny okres zawieszenia spółki, to 24 miesiące. Jeśli przez ten czas działalność spółki nie będzie wznowiona, zawieszenie skończy się automatycznie i zostanie działalność spółki będzie samoczynnie wznowione.